Dziś spotkanie FOMC. Co zrobi Rezerwa Federalna?

Roman Ziruk, analityk Ebury
Roman Ziruk, analityk Ebury

W minionym tygodniu inwestorzy z uwagą słuchali przemówienia Mario Draghiego podczas konferencji prasowej po spotkaniu EBC. Dziś wyczekują z kolei na decyzję amerykańskiego Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Na co konkretnie czekają?

Zmienność na PLN we wtorek była wyjątkowo niska. Złoty niespecjalnie reagował na informacje zewnętrzne. Krajowe dane jak zwykle również przeszły bez echa, jednak warto o nich wspomnieć. Odczyty były mieszane. Z jednej strony dynamika zatrudnienia spadła z poziomu 3,2% notowanego w październiku do 3% rocznie w listopadzie (aczkolwiek było to oczekiwane). Z drugiej strony natomiast pozytywnie zaskoczyła dynamika płac, która wyniosła 7,7% rocznie. Po uwzględnieniu inflacji (która ostatnio znacząco spadła), realne płace w listopadzie rosły najszybciej od ponad 3 lat. Jedne z najważniejszych krajowych danych opublikowane dziś zaskoczyły pozytywnie – widać wprawdzie spowolnienie w przemyśle (dynamika spadła z 7,4% w październiku do 4,7% rocznie w listopadzie), jednak było ono niższe od oczekiwań. Na przemysł w listopadzie, oprócz ogólnego wyhamowania, które obserwujemy, negatywnie wpływał dodatkowo tegoroczny kalendarz, w którym 12 listopada był dniem wolnym od pracy.

Dziś kluczowym wydarzeniem będzie wieczorna decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Oprócz samej decyzji (rynki raczej spodziewają się podwyżki stóp, jednak podchodzą do spotkania z rezerwą) kluczowe znaczenie będzie miał „dot plot”, który pokaże nam, jak członkowie FOMC ustosunkowują się do podwyżek w przyszłym roku. Jeszcze we wrześniu spodziewali się oni średnio trzech ruchów w górę, jednak teraz niewykluczone, że będą oczekiwali zaledwie jednego. Warto będzie obserwować również projekcje makroekonomiczne oraz sam ton konferencji prasowej po spotkaniu banku centralnego.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,28-4,29. Wtorek był dość dobry dla wspólnej europejskiej waluty, euro wspierała m.in. słabość dolara amerykańskiego. Obecnie pomagać zdają się również pozytywne informacje z Włoch. Co tyczy się tego ostatniego: zgodnie z doniesieniami płynącymi z Rzymu kraj zawarł wczoraj nieformalne porozumienie ze stroną europejską w kwestii planowanego budżetu. Zakładany deficyt w przyszłym roku ma wynieść 2,04%, a nie 2,4%, jak planowano wcześniej. Dziś otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie owych informacji. Konsekwencje tych wieści widać w przypadku włoskich obligacji – rentowności 10-letnich papierów dłużnych spadły od wczoraj z poziomu 2,95% do okolic 2,80%.

GBP

Kurs GBP/PLN we wtorek wzrósł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,75-4,78. Brytyjska waluta cały czas pozostaje dość słaba, wczoraj jednak nieco zyskała m.in. z uwagi na słabość dolara amerykańskiego. W ostatnim czasie funtowi nie pomagają doniesienia o tym, że rośnie prawdopodobieństwo Brexitu bez porozumienia (no-deal Brexit), a przynajmniej, że przygotowuje się do niego Theresa May. Nie wiadomo, czy nie jest to jednak strategia zmierzająca do tego, żeby parlament w styczniowym głosowaniu ostatecznie poparł forsowane przez nią porozumienie.

Dzisiejsze dane o inflacji w Wielkiej Brytanii pokazały, że dynamika CPI w listopadzie wyniosła 2,3% rocznie, wskaźnik bazowy wyniósł z kolei 1,8% w ujęciu rocznym. Oba odczyty były zgodne z szacunkami konsensusu, a ich wpływ na rynek był ograniczony. Inwestorzy obecnie skupiają się przede wszystkim na kwestiach związanych z Brexitem.

USD

Kurs USD/PLN we wtorek spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 3,76-3,78. Amerykańska waluta wtorek zakończyła osłabieniem w relacji również do głównych walut. Dolarowi nie sprzyja m.in. osłabienie oczekiwań względem działań FOMC (mamy do czynienia z jeszcze głębszym cofnięciem rynkowych szacunków podwyżek w 2019 r).

KLUCZOWE PUBLIKACJE

  • 14:30 – rachunek bieżący USA w III kwartale br.
  • 16:00 – dane z amerykańskiego rynku nieruchomości w listopadzie
  • 20:00 – spotkanie i decyzja w sprawie stóp procentowych FOMC
  • 20:30 – konferencja prasowa FOMC

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska