Fed jednak jastrzębi? Dwie czy cztery podwyżki w USA?

Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków w eToro
Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków w eToro

Wczoraj amerykańskie rynki utrzymały grunt pod nogami. DowJones30 zyskał 0,08%, SPX500 0,05% a NSDQ100 0,09%. Dzisiejszy dzień w Azji stoi pod znakiem zniżek, JPN225 jak i China50 tracą. Natomiast od rana europejskie rynki dzielnie walczą odnotowując lekkie zyski.Rynki finansowe dane 30 marca 2017

Ropa naftowa odnotowuje warty uwagi wzrost wartości, co może stanowić paliwo dla byków, przede wszystkim w sektorze energetycznym.

lira turecka kurs do dolara wykresCzłonek rezerwy federalnej Eric Rosengren pokazał wczoraj swoje jastrzębie skrzydła wzywając kolejnych czterech podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku. Rynki będą uważnie śledzić planowane na dziś cztery wypowiedzi FED, ze szczególną uwagą także tę dotyczącą kwestii sumy bilansowej.

Obecnie rynki wyceniają prawdopodobieństwo jednaj bądź dwóch podwyżek jeszcze w tym roku. Wiceprzewodniczący rezerwy federalnej Stanley Fischer, był nieco bardziej zachowawcy niż Rosengren i wezwał wczoraj do nie więcej niż dwóch podwyżek w 2017. Inwestorzy będą także bacznie przyglądać się danym makro zza oceanu. Dziś zostanie podane do wiadomości końcowe wyliczenie PKB w USA w IV kwartale. Analitycy szacują kwartalny wzrost na 2%.

Dziś amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson przebywa z oficjalną wizytą w Turcji. Tillerson będzie rozmawiał na temat wojny w Syrii, w tym także wykorzystania sił kurdyjskich do ataku na Rakkę, stolicę samozwańczego Państwa Islamskiego. Ze względu na napięte stosunki turecko-kurdyjskie były baron naftowy będzie miał ciężki orzech do zgryzienia. W agendzie nie znajdzie się raczej temat planowanego referendum konstytucyjnego nad Bosforem. Poddana pod głosowanie w kwietniu reforma konstytucji zakłada m.in., że prezydent będzie jednocześnie szefem państwa i rządu, będzie mógł sprawować władzę za pomocą dekretów, a także rozwiązywać parlament. Polityka prezydenta Erdogana wobec opozycji, na pewno doprowadziłaby każdego amerykańskiego polityka do furii, natomiast kurs obrany przez administrację Trumpa koncentruje się w całości na kwestii wyeliminowania Państwa Islamskiego za wszelką cenę.

Inwestorzy na pewno będzie przyglądać się zaciekawieniem notowaniom tureckiej liry na krótko przed i po głosowaniu, które odbędzie się 16 kwietnia.

Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków eToro

Zastrzeżenie

Ta informacja służy jedynie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie powinna być traktowana jako porada albo rekomendacja inwestycyjna. Przeszłe wyniki nie dają gwarancji osiągnięcia rezultatów w przyszłości. Trading wiąże się z ryzykiem. Ryzykuj tylko kapitał, na którego stratę jesteś przygotowany.

Wszystkie dane, liczby i wykresy są aktualne na dzień 30 marca.