Kurs franka odbija. Przecena waluty w RPA. Przychody z podatków w 2016

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Waluta RPA spadła od początku tygodnia o około 5% względem większości głównych walut. Dobre prognozy podatkowe rządu. Dobre dane makroekonomiczne wspierają franka.

Gwałtowna przecena waluty RPA

W tym tygodniu byliśmy świadkami gwałtownej przeceny na walucie Republiki Południowej Afryki. staniała ona w ciągu tygodnia z 0,32 zł w okolice 0,30 zł. To tak jakby euro nagle zmieniło swoją wartość o 15 groszy. Ruch ten nie martwi zbytnio analityków, gdyż można go wciąż uznać za korektę zeszłorocznych wzrostów. W ciągu roku rand zyskał bowiem na wartości imponujące 30%. Powodem zamieszania jest informacja o możliwości zdymisjonowania przez prezydenta ministra finansów. Jest to postać ciesząca się dużym zaufaniem rynków stąd pewien strach. Analitycy wskazują jednak na wciąż wysoką atrakcyjność inwestycji w RPA, głównie za sprawą cen surowców, które kraj ten wydobywa.

3 mld złotych przychodu z podatków w 2016 roku

Przychody budżetowe z tytułu podatku bankowego wyniosły w 2016 roku 3 mld złotych. NA 2017 rok planowane jest pobranie z banków 4 miliardów złotych. Co ciekawe w komentarzu wiceministra finansów znalazła się informacja, że klienci mają wybór pomiędzy bankami a instytucjami działającymi w mniejszej skali i nie obłożonymi stosownym podatkiem. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim zwiększona ściągalność VAT. Jeżeli uda się utrzymać to tempo wzrostu ściągalności to będzie nas stać na programy socjalne rządu. Pewnym problemem jest wciąż dla rządu podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, który wciąż jest zawieszony jako niezgodny z prawem unijnym.

Dane Makroekonomiczne ze Szwajcarii

Dzisiaj rano poznaliśmy dane ze Szwajcarii. Indeks Instytutu KOF pokazujące potencjalną kondycję polskiej gospodarki w perspektywie najbliższego półrocza wyniósł 107,6 punktu. Było to o 1,6 punktu więcej niż oczekiwali analitycy. Jest to kolejny sygnał mówiący o tym, że pomimo bardzo silnego franka gospodarka tego kraju wcale nie ma się źle. Efektem dobrych danych ze Szwajcarii było umacnianie się frank względem pozostałych walut. Nie zmienia to faktu, że frank wciąż jest blisko wielomiesięcznych minimów względem złotego.

Dzisiaj w ramach danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:00 – Czechy – decyzja CNB w sprawie stóp procentowych,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 14:30 – USA PKB.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl