Globalne wskaźniki PMI

forex analiza raport

Najnowsze globalne wskaźniki PMI dotyczące perspektyw wzrostu PKB wskazują rosnącą rozbieżność między poszczególnymi krajami, zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby przypadków zachorowań na COVID. Warto zauważyć, że dane dot. PMI w Australii i Wielkiej Brytanii są gorsze, niż oczekiwano, natomiast wyniki w Europie są lepsze od przewidywań.

Po wprowadzeniu kolejnych lockdownów, Australijski wskaźnik PMI spadł do restrykcyjnego poziomu 45,2 punktu, co jest rezultatem znacznie poniżej oczekiwań i neutralnego poziomu 50 punktów. Podobnie brytyjski PMI był znacznie poniżej oczekiwań i wyniósł 57,7 punktu, z powodu rosnącej liczby nowych przypadków zachorowań i pojawiającymi się problemami z łańcuchem dostaw. Jednak pomimo tych rozczarowujących wyników, FTSE wydaje się utrzymywać silną pozycję.

Natomiast wynik PMI w Europie wzrósł do poziomu 60,6 punktu, najwyższego od 2000 r., potwierdzając naszą opinię na temat silnego odbicia PKB i zysków na rynku. Prognozy dotyczące amerykańskiego wskaźnika PMI, które będą dziś ogłoszone, kształtują się na poziomie 63,7 punktu, co jest dziś najlepszym wynikiem.

Podczas gdy ciągły wzrost liczby przypadków zachorowań na COVID, na czele z wariantem Delta, nadal powoduje niepewność na całym świecie, uważamy, że obecny »strach« dotyczący PKB jest przesadny i powoli zacznie ustępować, co z kolei będzie wsparciem dla globalnych rynków akcji. Faktem jest, że wsparcie fiskalne i monetarne pozostaje znaczące, liczba zaszczepionych rośnie, a gospodarki stopniowo się otwierają, sygnalizując możliwe pozytywne wyniki w najbliższych miesiącach.

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro