Huśtawka na złotym. Ropa w górę mimo ceł.

0

Wczorajsze umocnienie złotego zostało dzisiaj szybko skorygowane. W życie weszła kolejna pula sankcji w wojnie handlowej pomiędzy USA a Chinami. Spadają zapasy ropy windując jej cenę w górę.

Dobry dzień złotego

Kolejny wolny dzień w Turcji pozwolił wyciszyć trochę nastroje na rynkach. W efekcie inwestorzy spojrzeli przychylniej na naszą część świata. Euro staniało z 4,29 zł na 4,27 zł. Frank z 3,77 zł na 3,75 zł. Mocniej tanieje dolar, który dzień zaczął w okolicach 3,71 zł by zakończyć niewiele ponad 3,68 zł. Funt z kolei staniał z 4,78 zł do 4,76 zł. Jest to dobra informacja dla osób zainteresowanych kupnem walut np. na zagraniczny wyjazd. Jest też druga informacja. Dzisiaj od rana z kolei złoty wyraźnie traci i już oddał większość wczorajszego umocnienia.

Kolejna runda ceł wchodzi w życie

Od dzisiaj obowiązuje drugi pakiet ceł na kwotę 16 miliardów dolarów ogłoszony przez USA. Analogicznie wszedł w życie pakiet chiński. Rynki są spokojne, gdyż data wejścia była znana od wielu tygodni. Jest to zaledwie wykonanie już zapowiedzianych działań. Moment jest o tyle interesujący, że właśnie teraz odbywają się w Waszyngtonie amerykańsko-chińskie rozmowy na temat wojny handlowej. Jak widać obie strony niemal nie wierzą w ich powodzenie. Gdyby było inaczej odbyłyby się przed wejściem w życie sankcji. Co ważne, są to pierwsze tak poważne rozmowy od czerwca, nie oznaczają one jednak wcale przełomu.

Ropa naftowa znów w górę

Pomimo lęku przed wojną handlową ceny ropy naftowej znów idą w górę. Jednym z powodów są zmiany zapasów ropy naftowej w USA. Analitycy spodziewali się delikatnego spadku, ale 5,8 miliona baryłek to znacznie więcej niż oczekiwano. Ropa drożała od rana, ale od samych danych podskoczyła jeszcze dolara na baryłce. Cały dzień zarówno odmiana notowana na giełdzie w Nowym Jorku jak i ta z Londynu zamknęły imponującym 3% wzrostem. Najwyraźniej pomimo ryzyk wiszących nad tym rynkiem popyt na surowiec wciąż jest bardzo duży.

Czytaj również:  Te same obawy, ale inne czasy

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 16:00 – USA – sprzedaż domów na rynku wtórnym,
  • 20:00 – USA – protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl