Kurs dolara rozpoczyna dzień umocnieniem, traci na tym złoty

0
Roman Ziruk, analityk Ebury
Roman Ziruk, analityk Ebury

W środę polski złoty kontynuował umocnienie z poprzednich dni, zyskując w relacji do głównych walut. Złotemu, podobnie jak dzień wcześniej sprzyjała poprawa sentymentu do aktywów ryzykownych oraz wzrost pary EUR/USD. Dziś jednak sytuacja jest nieco odmienna: złoty traci, osłabiając się z uwagi na odbicie  dolara amerykańskiego.

Amerykańska waluta była w stanie umocnić się, zyskując w trakcie azjatyckiej sesji po publikacji „minutek” z ostatniego posiedzenia FOMC. Z informacji zawartych w publikacji wynika, że członkowie komitetu decyzyjnego banku centralnego są przekonani o potrzebie rychłego zacieśnienia polityki pieniężnej, co należy odczytywać jako przypieczętowanie podwyżki stóp procentowych, do której ma dojść w końcówce września. Rezerwa Federalna pozytywnie zapatruje się na perspektywy amerykańskiej gospodarki, sugerując, że mimo iż wzrost gospodarczy ma nieco zwolnić w drugiej połowie roku, to i tak będzie znajdował się powyżej potencjału.

Mimo dobrej oceny sytuacji w gospodarce i jej perspektyw, członkowie FOMC zwracają uwagę na ryzyko związane z sytuacją w handlu. Eskalacja owego ryzyka zgodnie z ich opinią może negatywnie przekładać się na sentyment biznesu, inwestycje i zatrudnienie, a w konsekwencji negatywnie wpłynąć na ekspansję amerykańskiej gospodarki. Tymczasem w życie weszła kolejna runda amerykańskich ceł na chińskie towary o wartości 16 mld USD, za którymi poszła odpowiedź Chin o analogicznej skali.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w środę spadł o 0,6%, wahając się w widełkach 4,26-4,30. Wspólna europejska waluta była wczoraj nieco mocniejsza w relacji do głównych walut, jednak skala wahań wynikających z czynników wewnętrznych była niewielka, ze względu na brak istotnych informacji płynących ze strefy euro.

Dzisiejsze, wstępne szacunki indeksów aktywności biznesu w strefie euro w sierpniu nie wywołały większych emocji. Nieco negatywnie zaskoczył indeks dla przemysłu, który spadł z poziomu 55,1 do 54,6, przede wszystkim w związku z niższą aktywnością w Niemczech. Warto zwracać uwagę na odczyty ze względu na to, iż to właśnie sektor przemysłowy jest najbardziej narażony na wstrząsy w związku z globalnym niepokojem w handlu – jeśli wspomniany niepokój będzie się utrzymywał wzrośnie ryzyko dla sektora.

Czytaj również:  Polska firma chce produkować biodegradowalny plastik z fusów po kawie. Z kawowych odpadów już powstaje ekologiczny brykiet do grilla i kominków

Oprócz wspomnianych danych PMI, dziś poznamy nowe „minutki” z ostatniego spotkania EBC. W związku z tym, iż rynki nie spodziewają się, żeby EBC w najbliższym czasie dokonywał modyfikacji parametrów monetarnej publikacja może mieć jednak ograniczony wpływ na rynki finansowe. Podobnie jak w przypadku publikacji z USA, warto obserwować co członkowie EBC mają do powiedzenia w kontekście perspektyw wzrostu europejskich gospodarek i niepokoju w związku z sytuacją w globalnym handlu.

GBP

Kurs GBP/PLN w środę spadł 0,6%, wahając się w widełkach 4,74-4,79. Brytyjska waluta zakończyła dzień osłabieniem w relacji do euro i złotego, w parze z dolarem amerykańskim funt nieznacznie się umocnił, jednak wyłącznie ze względu na słabość USD.

USD

Kurs USD/PLN w środę spadł o 0,7%, wahając się w widełkach 3,68-3,72. Wczorajszy dzień charakteryzował się słabością amerykańskiej waluty w relacji do większości walut, skala wyprzedaży była jednak wyraźnie niższa niż we wtorek.

Wczorajsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości rozczarowały. W lipcu sprzedano wyraźnie mniej nieruchomości niż zakładano, a indeks opisujący sprzedaż nowych domów zaliczył czwarty miesiąc spadków z rzędu.

Dzisiejszy dzień przyniesie sporo nowych informacji. Przede wszystkim poznamy nowe dane PMI opisujące aktywność w amerykańskim przemyśle i usługach w sierpniu, oprócz tego opublikowane zostaną kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości w lipcu. Dziś również rozpocznie się sympozjum banków centralnych w Jackson Hole – kluczowe wystąpienie prezesa FED zaplanowane jest jednak na piątek.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

  • 13:30 – protokół z ostatniego posiedzenia EBC
  • 14:00 – protokół z ostatniego posiedzenia RPP
  • 14:30 – cotygodniowe dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA
  • 15:00 – rozpoczęcie sympozjum w Jackson Hole
  • 16:00 – dane z amerykańskiego rynku nieruchomości w lipcu
  • 16:00 – indeks zaufania konsumentów w strefie euro w sierpniu

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska