Kurs dolara rozpoczyna dzień umocnieniem, traci na tym złoty

0

W środę polski złoty kontynuował umocnienie z poprzednich dni, zyskując w relacji do głównych walut. Złotemu, podobnie jak dzień wcześniej sprzyjała poprawa sentymentu do aktywów ryzykownych oraz wzrost pary EUR/USD. Dziś jednak sytuacja jest nieco odmienna: złoty traci, osłabiając się z uwagi na odbicie  dolara amerykańskiego.

Amerykańska waluta była w stanie umocnić się, zyskując w trakcie azjatyckiej sesji po publikacji „minutek” z ostatniego posiedzenia FOMC. Z informacji zawartych w publikacji wynika, że członkowie komitetu decyzyjnego banku centralnego są przekonani o potrzebie rychłego zacieśnienia polityki pieniężnej, co należy odczytywać jako przypieczętowanie podwyżki stóp procentowych, do której ma dojść w końcówce września. Rezerwa Federalna pozytywnie zapatruje się na perspektywy amerykańskiej gospodarki, sugerując, że mimo iż wzrost gospodarczy ma nieco zwolnić w drugiej połowie roku, to i tak będzie znajdował się powyżej potencjału.

Mimo dobrej oceny sytuacji w gospodarce i jej perspektyw, członkowie FOMC zwracają uwagę na ryzyko związane z sytuacją w handlu. Eskalacja owego ryzyka zgodnie z ich opinią może negatywnie przekładać się na sentyment biznesu, inwestycje i zatrudnienie, a w konsekwencji negatywnie wpłynąć na ekspansję amerykańskiej gospodarki. Tymczasem w życie weszła kolejna runda amerykańskich ceł na chińskie towary o wartości 16 mld USD, za którymi poszła odpowiedź Chin o analogicznej skali.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w środę spadł o 0,6%, wahając się w widełkach 4,26-4,30. Wspólna europejska waluta była wczoraj nieco mocniejsza w relacji do głównych walut, jednak skala wahań wynikających z czynników wewnętrznych była niewielka, ze względu na brak istotnych informacji płynących ze strefy euro.

Dzisiejsze, wstępne szacunki indeksów aktywności biznesu w strefie euro w sierpniu nie wywołały większych emocji. Nieco negatywnie zaskoczył indeks dla przemysłu, który spadł z poziomu 55,1 do 54,6, przede wszystkim w związku z niższą aktywnością w Niemczech. Warto zwracać uwagę na odczyty ze względu na to, iż to właśnie sektor przemysłowy jest najbardziej narażony na wstrząsy w związku z globalnym niepokojem w handlu – jeśli wspomniany niepokój będzie się utrzymywał wzrośnie ryzyko dla sektora.

Czytaj również:  Domowe urządzenie zamieni kranówkę w wodę mineralną. Rozwiąże problemy niedoboru czystej wody oraz rozpuszczonego w niej plastiku

Oprócz wspomnianych danych PMI, dziś poznamy nowe „minutki” z ostatniego spotkania EBC. W związku z tym, iż rynki nie spodziewają się, żeby EBC w najbliższym czasie dokonywał modyfikacji parametrów monetarnej publikacja może mieć jednak ograniczony wpływ na rynki finansowe. Podobnie jak w przypadku publikacji z USA, warto obserwować co członkowie EBC mają do powiedzenia w kontekście perspektyw wzrostu europejskich gospodarek i niepokoju w związku z sytuacją w globalnym handlu.

GBP

Kurs GBP/PLN w środę spadł 0,6%, wahając się w widełkach 4,74-4,79. Brytyjska waluta zakończyła dzień osłabieniem w relacji do euro i złotego, w parze z dolarem amerykańskim funt nieznacznie się umocnił, jednak wyłącznie ze względu na słabość USD.

USD

Kurs USD/PLN w środę spadł o 0,7%, wahając się w widełkach 3,68-3,72. Wczorajszy dzień charakteryzował się słabością amerykańskiej waluty w relacji do większości walut, skala wyprzedaży była jednak wyraźnie niższa niż we wtorek.