REKLAMA
ENERGETYKA I edycja konkursu Enefit Idea Hub – The Pitch

I edycja konkursu Enefit Idea Hub – The Pitch

0
Hando Sutter, CEO, Eesti Energia
Hando Sutter, CEO, Eesti Energia
REKLAMA

Grupa Eesti Energia ogłasza pierwszą edycję konkursu Enefit Idea Hub – The Pitch. Celem jest wyłonienie i wsparcie rozwoju najbardziej innowacyjnych pomysłów z obszaru energetyki. Na zwycięzców czeka pula nagród o wartości 30 tys. euro. Zakończeniem konkursu będzie wielki finał, który odbędzie się 13 grudnia w Tallinie. Zgłoszenia można składać do 18 listopada.

Hando Sutter, CEO, Eesti Energia
Hando Sutter, CEO, Eesti Energia

Na naszych oczach zmieniają się oczekiwania klientów wobec firm energetycznych. Poszukują oni komfortowych rozwiązań, pozwalających zarządzać zużyciem prądu bez wychodzenia z domu, a nawet na jego samodzielną produkcję. Celem zorganizowanego przez nas konkursu jest zaproszenie do współpracy wszystkich tych, którzy chcą swoim innowacyjnym pomysłem wzbogacić międzynarodowy sektor energiimówi Hando Sutter, prezes zarządu Eesti Energia.

Jesteśmy przekonani, że Estonia jest idealnym miejscem do stworzenia konkursu dla innowatorów w sektorze energetycznym. Nasz kraj jest jednym z liderów we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań w zarządzaniu zużyciem energii elektrycznej. W Estonii ponad 97% liczników to liczniki inteligentne, a 90% umów na dostawę energii podpisywanych jest elektronicznie. Inteligentny system opomiarowania i przekazywania informacji do bazy danych pozwala konsumentom na dokładną analizę zużywanej energii. Otrzymują oni dostęp do danych nt. konsumpcji energii w ujęciu miesięcznym, tygodniowym, a nawet godzinowym. Pozwala to m.in. zaoszczędzić pieniądze czy podjąć decyzję o wymianie niesprawnego sprzętudodaje Sutter.

Do udziału w Enefit Idea Hub – The Pitch, Eesti Energia zaprasza studentów, przedsiębiorców, start-upy, jednostki naukowe, indywidualnych naukowców, a także badaczy ze wszystkich rynków, na których Eesti Energia obecnie prowadzi działalność, czyli: Estonii, Polski, Finlandii, Szwecji, Łotwy i Litwy.

Każdy zainteresowany może zgłosić innowacyjny pomysł, związany z jednym z poniższych obszarów:

  1. Inteligentne sieci energetyczne
  2. Rozwiązania z zakresu inteligentnej obsługi klienta

Konkurs odpowiada na bieżące zapotrzebowanie rynku, którego istotnym elementem staje się popyt na technologie z zakresu przechowywania energii słonecznej oraz atomowej, w tym innowacje związane z elektromobilnością i problemem zintegrowania pojazdów elektrycznych z sieciami elektroenergetycznymi.

Czytaj również:  Tylko co 10. polski eksporter inwestuje za granicą

Uczestnicy zgłaszają swoje projekty za pośrednictwem platformy internetowej. Następnie są one oceniane zarówno pod kątem technologicznym, jak i biznesowym. Kolejne etapy konkursu będą również okazją do spotkania z przedstawicielami Grupy Eesti, a autorzy 10 najlepszych pomysłów wezmą udział w sesjach mentoringowych z udziałem ekspertów.

Konkurs zakończy uroczysta Gala i ogłoszenie przez Jury zwycięzców, którzy otrzymają nagrody. Łączna pula to 30 000 euro – za zdobycie pierwszego miejsca przewidziano 15 000 euro, drugiego – 10 000 euro, a trzeciego – 5 000 euro. Dodatkowo, laureaci otrzymają możliwość zrealizowania pilotażowego projektu w laboratorium testowym Grupy i sprawdzenia jego efektywności w praktyce.