Jak bezpiecznie wybrać program do pracy nad PIT?

0

program do PITPIT-37 jest jednym z zeznań podatkowych, które można złożyć w formie elektronicznej, za pomocą tak zwanych e-deklaracji. Zostały one wprowadzone, jako unowocześnienie administracji podatkowej oraz nowa forma komunikacji z urzędami. Zgodnie z informacjami udostępnianymi przez Ministerstwo Finansów, rozliczenie PIT 2018 przez internet złożyło 11 374 148 osób. Dlaczego miliony Polaków zaufało e-deklaracjom? W jaki sposób bezpiecznie i bez stresu dołączyć do grona osób rozliczających zeznania elektronicznie?

E-deklaracje informacje podstawowe

Podatnicy mają możliwość przygotowania zeznania PIT-37 w wersji e-deklaracji. Oznacza to w praktyce prawo podatników PIT-37 do wypełnienia obowiązku zeznaniowego, określonego w art. 45 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według ustalonego wzoru, za pomocą komputera oraz sieci internet. Termin na złożenie e-deklaracji pokrywa się z tym wskazanym dla tradycyjnej formy formularza PIT, e-PIT-37 należy przesłać od dnia 15 lutego, do dnia 30 kwietnia, roku następującego po roku podatkowym. Co ciekawe, przy tym rozwiązaniu terminem złożenia deklaracji będzie odpowiednie „kliknięcie” – opcji złożenia zeznania – na własnym komputerze. Potwierdzeniem prawidłowego złożenia Pit jest tak zwane Urzędowe Poświadczenie Odbioru (w skrócie UPO), czyli elektronicznie wygenerowany dokument, oznaczony indywidualnym numerem. Dokument ten potwierdza, że pismo faktycznie dotarło do urzędu w formie elektronicznej. Można go pobrać, po otrzymaniu tak zwanego „statusu 200” – czyli statusu poprawnego przesłania formularza (przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie).

E-deklaracje aplikacje ministerialne czy profesjonalne oprogramowanie komercyjne?

Jednym z założeń reformy e-administracji, która wprowadziła możliwość elektronicznego przygotowania oraz złożenia PIT-37, było udostępnienie narzędzia dostępnego bezpłatnie dla wszystkich. W takim celu powstawały aplikacje publiczne (ministerialne), które mają obowiązek umożliwienia podatnikom pracy w wersji elektronicznej. Tego typu programy muszą zawierać odpowiednią wartość merytoryczną, powinny być również dostępne dla osób z nawet najstarszym oprogramowaniem komputerowym. Co więcej, pobierane z serwerów portali podatkowych, nie mogą być zbyt duże (ciężkie), ponieważ w okresie składania PIT pobiera je bardzo wiele osób, a zbytnie obciążenie serwerów mogłoby zakłócić pracę całego systemu e-administracji. Dlatego zdecydowano o budowie aplikacji, w miarę możliwości jak najmniej obszernej, zwierającej wyłącznie elementy niezbędne pod względem formalnym i prawnym. Ta konieczność może jednak odbijać się na jakości programu oraz komforcie pracy z nim. Jako odpowiedź na te bolączki na rynku pojawiły się więc profesjonalne oprogramowania do pracy nad e-deklaracją PIT-37, proponowane przez firmy komercyjne, takie jak na przykład e-file. Najczęściej są to również aplikacje bezpłatne, a firmy komercyjne musiały zaproponować produkt konkurencyjny do aplikacji ministerialnych. Aby osiągnąć sukces i przekonać podatników, że warto skorzystać z aplikacji innej niż publiczna, nad programem e-pity firmy e-file musiał pracować ogromny sztab ludzi. Zaczynając od specjalistów komputerowych, po kancelarie rachunkowe, doradców podatkowych czy nawet BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Założeniem dobrej aplikacji do pracy nad elektronicznym PIT, jest utrzymanie jakości treści, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu pracy użytkownika oraz wsparcia dla osób, które nie zajmują się prawem i podatkami na co dzień.

Zalety e-deklaracji w aplikacjach profesjonalnych

Z programu e-pity skorzystało już ponad 20 000 000 użytkowników. Ich opinie na temat produktu można zweryfikować na stronie producenta. Pozytywny odbiór ze strony osób, które faktycznie skorzystały z programu i przetestowały go „na polu bitwy”, to jedna z największych miar jego sukcesu. Użytkownicy w ankietach oraz opiniach, wskazują najważniejsze jego zalety. Oto kilka cytatów:

 • intuicyjny, po prostu bezproblemowy;

 • przyjazny dla użytkownika;

 • szybko i jak po sznurku;

 • program prowadzi za rączkę;

 • program chodzi bezproblemowo na moim iMacu;

 • bezbłędnie, bezboleśnie i nowocześnie;

 • mam już też wydrukowane UPO, teraz spokojnie czekam do następnego roku;

 • sposób wypełniania tak prosty, że każdy sobie poradzi;

 • używam go już 4 rok;

 • już chyba prościej się nie da;

 • radzi sobie też z nieoczywistymi przypadkami;

 • szeroka biblioteka pomoc;

 • program nie zmusza, jak inne do przekazania 1% podatku na wskazany z góry cel.

Największym wyzwaniem dla projektantów takiego oprogramowania, jest dostosowanie go do potrzeb osób, które wcale nie musza znać się na podatkach ani finansach. Trudne jest również przygotowanie odpowiedzi na przyszłe, nie znane jeszcze pytania podatników – tak, aby program mógł pomóc osobom w bardzo różnych, indywidualnych sytuacjach. Dlatego przy wyborze programu do wypełnienia e-deklaracji PIT-37, poza opiniami użytkowników warto zwrócić uwagę również na historię dostępności oprogramowania oraz ilości korzystających użytkowników. Dobre aplikacje, które istnieją na rynku od wielu lat zmieniają się wraz z potrzebami podatników, a wiele unowocześnień i innowacji wynika właśnie z potrzeb i pytań prawdziwych ludzi – a nie tylko wiedzy specjalistów.

Czytaj również:  Autonomiczne mikropojazdy elektryczne to przyszłość komunikacji w miastach. Już za kilka lat w polskich miastach mogą się pojawić pierwsze takie rozwiązania

Bezpieczny program do e-deklaracji

Na rynku istnieje bardzo dużo programów do wypełniania PIT. Są dostępne w internecie, na płytach, dyskach pamięci. Podatnik wybierający aplikację dla siebie, powinien pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Pracując nad PIT-37 wprowadza przecież dość poufne dane, licząc na prawidłowe wypełnienie obowiązku podatkowego. Aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie pracy oraz późniejszy spokój, że poprawnie wypełniono PIT, przed wyborem programu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów bezpieczeństwa:

 • Zweryfikuj dostawcę oprogramowania. Powinna to być firma z ugruntowana pozycją na rynku, działająca w pełni legalnie – na stronie internetowej firmy e-file każdy odwiedzający może sprawdzić adres biura, a także siedziby oraz numery identyfikacyjne firmy, takie jak NIP, REGON oraz KRS;

 • Sprawdź doświadczenia i opinie użytkowników. Powinny wskazywać na najważniejsze cechy oprogramowania oraz zgadzać się z twoimi potrzebami – ważna jest nie tylko ilość opinii, ale także ich treść oraz aktualność. Na stronie programu e-pity znajdują się opinie użytkowników, które program udostępnia również na profilu w mediach społecznościowych – obecnie to 10,6 tys. opinii z oceną 4,8 na 5, a same opinie dostępne są już od początku 2011 roku do aktualnych z 2019 roku;

 • Zbadaj aktualność aplikacji. Praca nad e-deklaracją powinna odbywać się wyłącznie na aktualnych formularzach podatkowych oraz w programie, który uwzględnia obecne uregulowania prawne. System firmy e-file to nie tylko bezpłatny program do wypełniania PIT – to cały zespół połączonych rozwiązań, wraz z funkcjonującym portalem społecznościowym, aktualizowaną na bieżąco stroną internetową oraz szeregiem certyfikatów i rekomendacji, w tym od dostawcy jednego z najpopularniejszych programów antywirusowych – firmy Avast.

 • Przejrzyj opcje kontaktu z dostawcą oprogramowania w sytuacjach kryzysowych. Na etapie wypełniania deklaracji każdy użytkownik może mieć jakieś pytania czy problemy, dlatego ważne jest bieżące, profesjonalne i szybkie wsparcie. Dla użytkowników e-deklaracji firma
  e-file udostępniła różne formy kontaktu: poprzez typowo internetowe, np. formularze zgłoszeń, jak i kontakt bezpośredni – telefon serwisowy oraz telefon awaryjny, które działają w godzinach 8:00 – 16:00 oraz 16:00 – 20:00.

Podsumowanie i odpowiedzi na najczęstsze obawy

program do pracy nad PITZwykle na pytanie – „dlaczego nie korzystasz z e-deklaracji?”, bardzo często słyszy się odpowiedzi typu: „boję się”, „to trudne”, „nie wiem czy sobie poradzę”, „nie wiem czy to bezpieczne”. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań dla PIT-37, takich jak aplikacja do e-deklaracji, może być proste i bezpieczne. Pisząc niesprawnym piórem, można przysłowiowo „zalać” tradycyjny formularz atramentem – tak samo jest z e-deklaracjami. Dlatego aby pracować bezpiecznie, wygodnie i bez stresu, należy wybrać oprogramowanie dostosowane do swoich potrzeb. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które będzie dobre dla wszystkich. Mitem jest jednak, że praca na e-deklaracjach musi być trudna. Nowoczesne programy udostępniają wsparcie użytkownika na każdym poziomie pracy z PIT, zaś na początku mogą nawet pomóc wybrać odpowiedni formularz – na przykład: PIT-37. Aplikacja ma za zadanie usprawnić, ułatwić i uprzyjemnić pracę. Dla osób, które boją się nowoczesnych rozwiązań, e-pity proponują możliwość przeczytania dokumentacji o programie, a nawet obejrzenia filmów na jego temat. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pokazują jak stawiać pierwsze kroki z programem, a sam katalog pomocy, to miejsce z różnymi informacjami oraz wyjaśnieniem, jak na przykład zainstalować aplikację i wypełnić swoją pierwszą e-deklarację.