Rozliczenia podatku VAT od sprzedaży dotyczą wszystkich firm prowadzących działalność handlową w kraju i za granicą. Obliczanie podatku VAT polega na zastosowaniu prostego wzoru matematycznego. Wystarczy pomnożyć wartość faktury netto przez obowiązującą stawkę VAT.
Spis treści:
VAT od sprzedaży – obliczenia krok po kroku
Obliczanie podatku VAT wymaga znajomości aktualnych przepisów podatkowych oraz stawek VAT dla konkretnych towarów. Zanim przejdziesz do dokładnych obliczeń, musisz rozróżniać cztery kategorie podatkowe:
- 0% – to stawka preferencyjna stosowana dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz eksporcie.
- 5% – obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, artykuły dla niemowląt i książki.
- 8% – stawka VAT, która obejmuje budownictwo związane z programami mieszkaniowymi, usługi kulturalne oraz sport i rekreację.
- 23% – podstawowa wartość stawki VAT dla towarów i usług.
Aby obliczyć VAT od sprzedaży, pomnóż całkowitą wartość netto towarów na fakturze przez obowiązującą stawkę podatku. Do wykonania kompletnych obliczeń potrzebujesz wszystkich faktur sprzedażowych za wybrany okres. Jako nowa firma możesz realizować rozliczenia kwartalnie. Starszych przedsiębiorców obowiązują rozliczenia miesięczne. Po zsumowaniu wyników obliczeń z poszczególnych faktur dowiesz się, ile wynosi całkowity koszt podatku VAT od sprzedaży.
Nie masz doświadczenia w finansach? A może nie chcesz narażać się na błędy w dokumentach księgowych? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy w automatyzacji rozliczeń podatku VAT od sprzedaży. Sprawdź: taxology.co/pl/.
VAT od sprzedaży – jakie są terminy składania deklaracji?
Wiedza, jak obliczyć VAT od sprzedaży to nie wszystko. Jako przedsiębiorca musisz też dochować określonych terminów składania deklaracji podatkowych do urzędu. W Polsce obowiązują terminy rozliczeń:
- do 25. dnia następnego miesiąca – w przypadku rozliczenia miesięcznego,
- do 25. dnia miesiąca następującego po kolejnym kwartale – w przypadku rozliczenia kwartalnego.
Uwaga! Urząd Skarbowy za każdy dzień zwłoki może obciążyć przedsiębiorcę odsetkami karnymi. Na tę chwilę stawka podstawowa dla odsetek wynosi 8% rocznie od wartości całkowitego zobowiązania. A może interesują Cię terminy rozliczeń podatkowych w innych krajach Europy? Jeśli prowadzisz sprzedaż na Amazonie, sprawdź terminy deklaracji VAT w popularnych krajach handlowych: https://taxology.co/pl/blog/vat-terminy.
VAT od sprzedaży a sprzedaż międzynarodowa
Przedsiębiorca zobowiązany do opłacenia VAT-u od sprzedaży może zdecydować się na rozliczenie VAT OSS. To uproszczona procedura stworzona z myślą o przedsiębiorcach handlujących na arenie międzynarodowej przez internet. Dzięki temu firmy e-commerce mogą rozliczać podatek VAT na podstawie jednej deklaracji i płatności.
Wystarczy zgłosić VAT OSS w kraju, gdzie znajduje się siedziba przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji wystarczy złożyć deklarację podatkową raz na kwartał. System VAT OSS przydzieli płatności do odpowiednich krajów, gdzie należny był podatek VAT od sprzedaży towarów.
Czy wiesz, jakie podatki obowiązują sprzedawców w e-commerce? Sprawdź tutaj: https://pasjabiznesu.pl/jakie-podatki-obowiazuja-sprzedawcow-w-e-commerce/