Czy refinansowanie pożyczki jest zawsze opłacalne?

Ponieważ na rynku usług finansowych panuje coraz większa konkurencja, zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe oferują swoim potencjalnym klientom różnorodne zobowiązania, które są idealnie dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Minimum formalności, krótki czas oczekiwania na wypłatę środków, wydłużony okres spłaty, niskie koszty — właśnie na takie atuty mogą liczyć osoby potrzebujące finansowego wsparcia. Wyjątkowym produktem firm pożyczkowych jest pożyczka refinansowa, która najlepiej sprawdza się, kiedy klient ma już przynajmniej jedno zobowiązanie i nie radzi sobie z jego regulowaniem. Dowiedz się więcej już teraz.

Co to jest refinansowanie pożyczki?

Szybkie pożyczki bardzo często wywołują zbyt pochopne decyzje w zakresie skorzystania, z jak się wydaje atrakcyjnej propozycji firmy pożyczkowej. Nierzadko brak weryfikacji wypłacalności klienta sprawia, że takie zobowiązania nabywane są impulsywnie, a pożyczkobiorca traci płynność finansową i nie stać go na regularną spłatę rat. Właśnie tak powstaje pętla zadłużenia, która generuje kolejne długi i z której niezwykle trudno wyjść. 

Pożyczka refinansowa okazuje się rzeczywistym wsparciem w tak trudnej sytuacji. Refinansowanie pożyczki polega na zaciągnięciu nowego zobowiązania, które pozwoli uzyskać środki na uregulowanie tego, z którego spłatą ma problem klient firmy pożyczkowej. Jakie zalety wykazuje pożyczka refinansowa, skoro pożyczkobiorca nie uwalnia się przecież od zobowiązań finansowych, spłaca jedno, ale nabywa kolejne? Tego rodzaju finansowe wsparcie jest przede wszystkim udzielane z wydłużonym okresem spłaty, przez co raty zostają podzielone na większą liczbę, za to o mniejszej wartości. Z takimi płatnościami na pewno poradzi sobie klient. 

Kiedy refinansowanie pożyczki naprawdę się opłaca?

W najlepszej sytuacji są osoby, które nie muszą korzystać z ofert firm pożyczkowych, natomiast trzeba przyznać, że takie szczęście mają tylko nieliczni. Jeśli już musisz skorzystać z tego rodzaju finansowej pomocy, potrzebujesz pieniędzy „na już”, w ramach niespodziewanych wydatków czy tzw. czarnej godziny, dokładnie zweryfikuj warunki współpracy z firmą pożyczkową. 

Jeśli chcesz pozbyć się pożyczki wziętej na nieatrakcyjnych, nieopłacalnych warunkach, których nie udaje Ci się spełnić, nie generuj jeszcze większych długów, ale zdecyduj się na refinansowanie pożyczki. Pamiętaj jednak, aby wybrać ofertę dopasowaną wedle własnych potrzeb i możliwości spłaty. Opłacalna pożyczka refinansowa to zobowiązanie, które charakteryzuje się:

  • wydłużonym okresem spłaty, 
  • ratami o mniejszej wartości, 
  • korzystnym oprocentowaniem, 
  • mniejszymi kosztami całkowitymi, aniżeli pożyczka spłacana na dotychczasowych warunkach. 

Uwzględnij, że każda instytucja pozabankowa realizuje własną politykę współpracy ze swoimi klientami, dlatego oferty zobowiązań mogą być różne. Najlepiej, jeśli skorzystasz z rankingu pożyczek refinansowych oraz kalkulatora pożyczkowego, aby dokonać analizy wybranego wsparcia.