Jaki wpływ na wojny handlowe może mieć nowe porozumienie USA-Meksyk

0

USA podpisały wiążący dokument z Meksykiem dot. stworzenia nowego układu handlowego, który docelowo miałby zastąpić NAFTA. – To porozumienie pozwoli Trumpowi przekierować siły na inne fronty, przede wszystkim na chiński – ocenia w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Choć Donald Trump zasłynął z prowadzenia wielu wojen handlowych, to pierwsze istotne porozumienie handlowe podpisał z krajem, który – paradoksalnie – był obiektem jego największej krytyki w czasie kampanii wyborczej. Czy umowa z Meksykiem oznacza radykalną zmianę w polityce prezydenta Stanów Zjednoczonych?

– Byłby to optymistyczny scenariusz, ale moim zdaniem się nie zmaterializuje. Zamknięcie frontu z Meksykiem, czyli spokój na swoim podwórku, bo do porozumienia dołączy też prawdopodobnie Kanada, pozwoli przekierować siły na inne fronty, przede wszystkim na chiński. (…) Spodziewałbym się powrotu twardej linii wobec Pekinu i sądzę, że jesień może przynieść nowy etap w wojach handlowych Trumpa – przewiduje Kwiecień.

Czytaj również:  Spowalniająca Francja. Zmiany w FED