Jastrzębia polityka Fed na tle gołębiego EBC będzie wspierać dolara względem euro

0

Piątkowa sesja przyniosła odreagowanie gwałtownych zmian, do jakich doprowadził wynik czerwcowego posiedzenia EBC. Na szerokim rynku euro wyhamowało spadek, kurs EURUSD wzrósł powyżej 1,162 wobec 1,154 notowanych jeszcze na początku dnia. W kraju, złoty również odreagował czwartkowe osłabienie, na EURPLN chwilami schodząc do 4,275 wobec blisko 4,29 na otwarciu sesji.

Czerwcowe posiedzenia głównych banków centralnych potwierdziły wyraźnie jastrzębią postawę amerykańskiej Rezerwy Federalnej i mocno kontrastującą z nią, nadal łagodnie nastawioną do polityki monetarnej postawę EBC. Oprócz podwyżki stóp procentowych o 25 pb do poziomu w przedziale 1,75% -2,00%, Fed sygnalizował przyspieszenie tempa zacieśniania polityki pieniężnej w 2018 r. Obecnie członkowie FOMC wskazują na możliwe łącznie 4 podwyżki stóp w tym roku (wobec 3 sugerowanych w marcu).

Pomimo bardzo jastrzębiego wydźwięku czerwcowego posiedzenia Fed-u dolar początkowo nie zyskał na wartości, a wręcz przeciwnie w oczekiwaniu na czwartkowe posiedzenie EBC mocno tracił względem euro. Jak już sugerowaliśmy, nie jest wykluczone, że rynek zmiany w komunikacie FOMC odebrał jako nieuchronne zbliżanie się amerykańskich stóp procentowych do neutralnego poziomu i w rezultacie, dostrzeżenie perspektywy końca cyklu zaostrzania polityki w USA, na tle rosnących przed posiedzeniem EBC oczekiwań na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp w Europie, zważyło na osłabieniu dolara.

Tymczasem patrząc na gwałtowną przecenę euro do dolara (po wyniku czerwcowego posiedzenia EBC) rynek oczekiwał zapewne zupełnie czegoś innego. Co prawda, EBC ogłosił, że zakończy zakupy aktywów w grudniu (zamknie program QE, ale dopiero po grudniu), jednakże nadzieja, że będzie to początkiem końca niekonwencjonalnej polityki pieniężnej banku centralnego, została zachwiana przez zobowiązanie się do utrzymania stóp procentowych w okresie dłuższym niż rok. Podczas konferencji prasowej M. Draghi nie chciał precyzyjnie określić, kiedy koszt pieniądza w strefie euro zacznie rosnąć, powtarzając zawarte w komunikacie sformułowanie, że „do końca lata 2019 roku” polityka stóp pozostanie bez zmian.

Czytaj również:  Gołębi Fed osłabił notowania dolara

Po tak silnym ruchu nie można wykluczyć dalszego odreagowania, szczególnie, że eurodolar nie zdołał zejść poniżej tegorocznych minimów przy 1,15. Nie jest więc wykluczone, że w najbliższych dniach EURUSD będzie lekko wzrastał. Złoty nadal pozostawać powinien pod wpływem czynników globalnych. Planowane na przyszły tydzień publikacje raczej nie będą determinowały zmiany notowań EURPLN. Oczekiwane słabsze odczyty dynamik danych realnych wraz z rosnącymi napięciami handlowymi między USA i Chinami (USA zdecydowały się na narzucenie ceł na produkty chińskie warte 50 miliardów dolarów) i spodziewane lekkie umocnienie euro powinny utrzymywać EURPLN w okolicach 4,27-4,28.

Wykres dnia: Jastrzębia polityka Fed na tle gołębiego EBC będzie wspierać dolara względem euro w kolejnych okresach roku.

Jastrzębia polityka Fed na tle gołębiego EBC będzie wspierać dolara względem
Źródło: Thomson Reuters

Autor: Joanna Bachert / Źródło: PKO Bank Polski