Kanadyjczycy podnieśli stopy. Słabsze prognozy dla Polski

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Bank Kanady zgodnie z oczekiwaniami zmienił główną stopę procentową na 1,75%. Prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski coraz ostrożniejsze. Ceny ropy znów spadły.

Kanada podnosi stopy procentowe

Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami większości analityków Bank Kanady podniósł stopy procentowe o 0,25%. Wynoszą one obecnie 1,75% i są o owe 0,25% wyższe niż w Polsce. Dlaczego Kanadyjczycy podnoszą stopy procentowe a my nie? Kanada sąsiaduje z USA, gdzie FED ostatnimi podwyżkami stara się zmniejszać zadłużenie w gospodarce by w razie nawrotu słabszej koniunktury uniknąć spirali zadłużenia. Z drugiej strony Europa nie wróciła jeszcze do normalności po kryzysie z 2008 roku. Pomimo tego, że stopy w USA osiągnęły już 2% w Unii są nadal ujemne. To właśnie dlatego euro jest w tak silnym odwrocie względem dolara. Jaki wpływ podwyżka miała na waluty? Po samej decyzji dolar kanadyjski umocnił się o niemal 1% względem dolara amerykańskiego. Po korekcie ruchu zakończył dzień około 0,5% umocnieniem.

Jakie prognozy dla Polski?

Jeszcze nie tak dawno spodziewano się, że nasza gospodarka będzie się rozwijać w blisko 5% tempie, które było notowane w ostatnich kwartałach. Wielu analityków zwraca jednak uwagę, że tempo to jest napędzane wydatkami socjalnymi które cały czas rosnąć nie będą. To właśnie dlatego agencje ratingowe coraz częściej prognozują na nadchodzące lata wartości z przedziału 2-2,5% jak np. ostatnie szacunki agencji S&P. Jest to raczej niska nota, ale konkurencyjna Moody’s daje 2,6%. Z drugiej strony analitycy z polskich banków wciąż są bardziej optymistyczni i dają nam 3-3,5% wzrostu. Skąd biorą się te różnice? Polskie fundamenty są stabilne, jesteśmy jednak w takiej a nie innej części świata a nasz główny partner w postaci Unii Europejskiej nie zachwyca wynikami.

Mimo wysokich cen zapasy rosną

Pomimo zwyżek cen czarnego złota w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły. Co ciekawe po samych danych, które powinny osłabiać ropę jej cena jeszcze przez dwie godziny rosła. Potem jednak przyszła pora na realizację zysków z odbicia i cena ponownie spadła. Minimum z nocy nie przebiło jednak porannego dołka dlatego wielu analityków prognozuje zmniejszenie emocji na tym rynku do końca tygodnia.

Czytaj również:  Dalsze wzrosty EUR/USD

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 15:45 – USA – wstępne dane na temat indeksu PMI dla przemysłu,
  • 16:00 – USA – sprzedaż nowych domów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl