Kiedy warto inwestowac w metale szlachetne?

Kiedy warto inwestowac w metale szlachetne?

Metale szlachetne od dawna wzbudzają ogromne zainteresowanie człowieka. Rozpalają zmysły, wywołują silne emocje. Historia pokazała, że nierzadko były wręcz przyczyną prawdziwych tragedii. Dzisiaj to właśnie metale szlachetne uchodzą za jeden z najbezpieczniejszych sposobów lokowania posiadanych oszczędności. W jakie metale szlachetne można inwestować, a także kiedy warto to robić, aby naprawdę zyskać? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć.

Jakie metale szlachetne cieszą się największą popularnością?

Metalem szlachetnym, który wybierany jest zdecydowanie najczęściej jest oczywiście złoto. Można śmiało powiedzieć, że jest to waluta globalna, która znana jest w każdym zakątku kuli ziemskiej. Atutem złota jest to, że jego wartość jest naprawdę stabilna i na ogół nie spada nawet wówczas, gdy system finansowy zaczyna szwankować. Chętnie wybierane jest również srebro, które jest dużo tańsze. Niższa cena sprawia, że na jego zakup może pozwolić sobie zdecydowanie więcej osób. Do szlachetnych metali inwestycyjnych zalicza się też:

  •     platyna;
  •     pallad.

Ich podaż jest stosunkowo niska. Decydując się na inwestowanie w metale szlachetne, można liczyć na naprawdę duży zysk.

Dlaczego inwestycja w metale szlachetne to dobry wybór?

Metale szlachetne naprawdę skutecznie opierają się inflacji. Pod tym względem znacznie przewyższają oszczędności zgromadzone w walucie. Są odporne również na niestabilność gospodarczą. Z uwagi na to, że nie można ich wydrukować tak, jak pieniędzy, ich rzeczywista wartość nie zmienia się tak mocno w czasie. Metale szlachetne – zwłaszcza złoto – zachowują wartość nawet wówczas, gdy system finansowy się załamuje. Decydując się na inwestowanie w złoto, warto pamiętać, że jest ono zwolnione z podatku VAT. Chodzi o sztabki, których próba nie jest mniejsza niż 995, a także monety bulionowe srebrne o próbie nie mniejszej niż 900. Licząc na zysk, należy z kolei być świadomym tego, że jest on odroczony w czasie. Sztabka złota, czy złote monety mogą okazać się dobrą inwestycją.

Jaki moment jest dobry, aby zacząć inwestować w metale szlachetne?

Odpowiedź jest naprawdę prosta: każdy. Metale szlachetne można zakupić niezależnie od aktualnej sytuacji gospodarczej. Warto zrobić to jednak szczególnie wtedy, kiedy na scenie politycznej pojawiają się jakieś zawirowania. Jeśli sytuacja finansowa kraju robi się niestabilna, inflacja zaczyna rosnąć, to inwestycja w metale szlachetne jest najlepszym, co można zrobić, aby uchronić swoje oszczędności przed spadkiem wartości. Warto pamiętać, aby nabywać szlachetne kruszce wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców. Postawić można zarówno na placówki stacjonarne, jak i te działające w Internecie. Lepiej wystrzegać się transakcji, które budzą nasze wątpliwości. Przed zakupem złota, srebra bądź innego metalu szlachetnego warto sprawdzić przy sprzedawca posiada stosowne zezwolenie.