Klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu oceniany jest korzystnie

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu oceniany jest korzystnie, podobnie jak w lipcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat – podał GUS.
Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej -Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan
Więcej firm w przetwórstwie przemysłowym sygnalizuje poprawę koniunktury niż jej pogorszenie, jednak większość uważa, że sytuacja się nie zmieniła. Widać pewne pozytywne sygnały, zwłaszcza wśród dużych przedsiębiorstw, które informują o poprawie portfela zamówień, głównie na rynku krajowym. Wiąże się z tym prognoza niewielkiego wzrostu zatrudnienia.Przemysł sygnalizuje jednak nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych, co oznacza, że w poprzednich miesiącach przedsiębiorcy oceniali rozwój sytuacji gospodarczej bardziej optymistycznie niż to jest w rzeczywistości. Mimo wszystko w wielu branżach ocena koniunktury jest dobra. Dotyczy to szczególnie branż eksportowych, np. chemicznej, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, pojazdów samochodowych, farmaceutycznej czy maszyn i urządzeń. Nawet przedsiębiorstwa z branży spożywczej nie zmieniły w sposób istotny swojej pozytywnej oceny koniunktury po wprowadzeniu embarga rosyjskiego na wiele naszych towarów.
W opiniach przedsiębiorców widać jednak pewną ostrożność w prognozach na przyszłość, co jest wynikiem niestabilnej sytuacji geopolitycznej. Ciągle nie najlepiej dzieje się w budownictwie. Firmy budowlane mniej optymistycznie spoglądają w przyszłość, mówią także, że mogą się utrzymać zwolnienia pracowników. Jedyny pozytywny sygnał to wzrost liczby firm budowlanych, które planują realizację kontraktów poza granicami kraju. Patrząc jednak na stopień wykorzystania mocy wytwórczych w budownictwie (79 proc.) sytuacja wydaje się jednak poprawiać. Także firmy handlowe zapowiadają ograniczenie zatrudnienia mimo, że prognozy sprzedaży są nieco lepsze niż w lipcu. Obraz gospodarki, który wyłania się z badania ogólnego klimatu koniunktury nie pogarsza się, co obserwowaliśmy w lipcu, ale nie widać też wyraźnej poprawy. Niepokoją sygnały o redukcji zatrudnienia. Widać to po nastrojach konsumenckich. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej obniżył się bowiem o ponad 15 proc. Medialne przekazy o konflikcie rosyjsko-ukraińskim i jego ekonomicznych skutkach oddziałują silnie na postawy konsumentów. Może się to przełożyć na zmniejszenie skłonności gospodarstw domowych do konsumpcji, która jest najważniejszym komponentem PKB.Konfederacja Lewiatan