Korekta kursu złotego wobec głównych walut. Surowce w dół

0

Dzisiaj odbywają się wybory prezydenckie w Korei Południowej. Na rynkach po ostatnich wzrostach trwa korekta ostatniego optymizmu. Dobre dane z Czech, mieszane dane z Niemiec.

Wybory w Korei

Dzisiaj w Korei Południowej odbędą się wybory prezydenckie. Poprzednia Pani prezydent została odwołana po korupcyjnym skandalu. Pani prezydent nie pełni już swoich obowiązków od 5 miesięcy, a głównym powodem był nadmierny wpływ jednej z doradczyń, która jak się okazuje dbała głównie o własny interes. W tle wyborów jest intensyfikacja napięcia na granicy z północnym sąsiadem, który znów przeprowadza próby balistyczne. Po ujawnieniu skandalu waluta Korei Południowej straciła na wartości. Od tego czasu jednak weszła w trend wzrostowy i odrobiła straty. Ostatnie dni z kolei to kolejna przecena. Ruch ten nie może dziwić i jest powodem niepewności rynków co do wyboru obywateli.

Korekta na złotym

Często na rynkach jest tak, że po długim ruchu wzrostowym przychodzi czas na spadki. Nie inaczej jest obecnie na złotym. Ostatnie dni umacniał się na fali dobrego klimatu na rynkach w związku z wyborami we Francji. Wczoraj jednak zaczął tracić. Euro dotarło do 4,23 zł, frank został na 3,87 zł, głównie ze względu na osłabienie franka na rynkach względem głównych walut. Dolar podrożał o 4 grosze do 3,87 zł a funt przekroczył 5 zł.

Surowce w dół

Uspokojenie na rynku, którego jesteśmy świadkami po wyborach we Francji to nie tylko waluty. To również surowce. Przeważnie na rynku ejst tak, że wraz ze wzrostem ryzyk w górę idą surowce, a szczególnie złoto. Odwrotna sytuacja ma miejsce jak na rynkach się uspokaja. Wtedy surowce spadają. Od początku maja widzimy wyraźny ruch. Złoto spadło z 1275 dolarów do 1225 dolarów za uncję.

Dane makroekonomiczne

Rano poznaliśmy dane makroekonomiczne z Niemiec. Dobrze wypadły dane na temat wymiany handlowej. Zarówno import jak i eksport wzrosły powyżej oczekiwań. Gorzej z kolei wypadła produkcja przemysłowa, która w skali roku wypada gorzej od oczekiwań a w ujęciu miesięcznym wręcz spadła. Dobrze z kolei wypadły dane na temat sprzedaży detalicznej z Czech. Parametr ten u naszych południowych sąsiadów sprzedaż rośnie o 7,8%.

Czytaj również:  Polska nie wykorzystuje potencjału współpracy z Ukrainą. Gospodarka tego kraju powoli wychodzi na prostą

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl