Kurs dolara, euro, funta i franka. Analiza techniczna 15.10.2018

0
Mateusz Wielewicki – analityk walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Mateusz Wielewicki - analityk walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Miniony tydzień nie rozpoczął się dobrze dla naszej waluty, jednak ostatecznie pod koniec tygodnia złotówka odzyskała siły. Od pewnego czasu handel na rynkach odbywa się pod wpływem informacji między innymi w sprawie włoskiego budżetu, potencjalnej końcówce negocjacji brexitowych czy niezmiennego stanowiska EBC.

Mateusz Wielewicki – analityk walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Mateusz Wielewicki – analityk walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 08.10.2017-15.10.2018

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2820 3,7381 3,6988 4,8548
Maksimum 4,3214 3,7986 3,7774 4,9468

Kurs funta GBP/PLN

Kurs funta GBP/PLNZeszłotygodniowe silne umocnienie funta miało tylko krótkotrwały charakter. Jak to zwykle bywa w przypadku tej waluty było ono spowodowane kolejnymi doniesieniami w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tym razem na inwestorów podziałały doniesienia odnośnie coraz bliższego końca negocjacji, a nawet wizja ich zakończenia. Jednakże jak to już w przeszłości bywało znowu pojawiły się pewne nieścisłości i tym samym negocjacje brexitowe z duża dozą prawdopodobieństwa potrwają kolejne dni. W dniu dzisiejszym premier Theresa May wyda oświadczenie, w którym to z pewnością nie zabraknie powyższego tematu. Będzie to kolejna okazja do zwiększenia zmienności na brytyjskiej walucie. Aktualnymi ograniczeniami dla kursu GBPPLN będą poziomy w okolicach 4,97 zł, oraz 4,78 zł.

Kurs euro EUR/PLN

Kurs euro EUR/PLNOsłabienie złotówki w pierwszej części poprzedniego tygodnia w stosunku do wspólnej waluty nie było najprawdopodobniej spowodowane siłą euro lecz wpływem silnego dolara na waluty z koszyka rynków wschodzących. Na wspólnej walucie od pewnego czasu ciążą niedociągnięcia związane z budżetem Włoch. Włoscy rządzący ani myśleli ugiąć się pod presją Unii, choć pod koniec tygodnia widać było światełko w tunelu to nadal nie widać końca konfliktu. Aktualnie jednak euro jest najtańsze od tygodnia. Jego cena znajduje się poniżej poziomu 4,30 zł, a dalsze spadki na EURPLN mogą napotkać pierwszy opór na poziomie 4,28, a następny w okolicy 4,26 zł. Dodatkowo Europejski Bank Centralny utrzymując swoje stanowisko dotyczące prowadzenia polityki monetarnej w strefie euro nie jest w stanie dać impulsów inwestorom.

Czytaj również:  Złoto przebija 1500 dolarów za uncję, bitcoin poszybował w górę

Kurs dolara USD/PLN

Kurs dolara USD/PLNDobre dane z amerykańskiego rynku pracy po raz kolejny pokazały, że są w stanie umocnić pozycję dolara. Od poniedziałku bowiem amerykańska waluta szybko zyskiwała na wartości zbliżając się do poziomu 3,78 zł, czyli najwyższego poziomu od prawie 2 miesięcy. Jednak brak jakichkolwiek innych umacniających dolara odczytów, kolejna już krytyka Rezerwy Federalnej przez Donalda Trumpa, a także, co najważniejsze, mała skuteczność wojny handlowej z Chinami nie pozwoliła utrzymać tej ceny dolara. W bardzo krótkim czasie amerykańska waluta potaniała o 7 groszy. Tyle samo pozostało jej również do najbliższego istotniejszego oporu, który znajdziemy na poziomie 3,63 zł.

Kurs franka CHF/PLN

Kurs franka CHF/PLNOd końca września notowania pary CHFPLN poruszają się w 6-cio groszowym trendzie bocznym. Jego górna granica znajduje się w okolicy poziomu 3,80 zł, z kolei jego dolne ograniczenie występuje przy poziomie 3,74 zł. Ostatni tydzień na tym instrumencie przebiegał bardzo podobnie jak w przypadku chociażby pary EURPLN. Pierwsze dni to osłabienie złotówki w skutek bardzo silnego dolara co przełożyło się również na notowania na wykres CHFPLN, a końcówka tygodnia to praktycznie odrobienie całości strat przez złotówkę.

Mateusz Wielewicki – dealer walutowy w Internetowykantor.pl