Kurs dolara umacnia się wobec euro

Mario Draghi – Prezes Europejskiego Banku Centralnego (2)

Zwiększona podaż na aukcji obligacji nie powinna prowadzić do wzrostu rentowności polskich papierów. Dolar umacnia się wobec euro dzięki oczekiwaniom na bardziej agresywną politykę monetarną w USA niż w strefie euro.

Rynek walutowy i stopy procentowej

Czwartek nie przyniósł wielkich zmian na rynkach finansowych, gdzie notowania polskich aktywów pozostawały stabilne. Kurs EURPLN kontynuował w trakcie ostatniej sesji ruch w górę, przekraczając poziom 4,31, jednak zmienność na polskiej walucie wciąż jest niska względem wahań historycznych. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy złoty pozostawał wobec euro w ciasnym przedziale 4,27-4,33. Naszym zdaniem istnieje przestrzeń do przesunięcia się kursu EURPLN w stronę górnego ograniczenia tego przedziału, na co wpływ będą w dużym stopniu wywierały wydarzenia zagraniczne związane ze spowolnieniem aktywności gospodarczej w strefie euro.

Październikowe posiedzenie EBC nie przyniosło przełomu w polityce monetarnej strefy euro, gdyż zgodnie z oczekiwaniami bank utrzymał stopy procentowe bez zmian. Podczas konferencji prasowej prezes EBC Mario Draghi podtrzymywał retorykę wskazującą na utrzymywanie akomodacyjnej polityki monetarnej w strefie euro nawet pomimo końca programu QE w grudniu tego roku. EBC zamierza utrzymać stopy procentowe bez zmian przynajmniej do końca lata przyszłego roku, co jest obecnie zgodne z wyceną rynkową wobec stopy depozytowej. Rynek jednak ma bardziej agresywne oczekiwania wobec działań w USA (które i tak nie doceniają prognoz Fed), co przyczyniało się do ruchu pary EURUSD poniżej granicy 1,14.

Na rynku stopy procentowej nieznacznie wzrosły rentowności polskich obligacji, jednak polska krzywa na swoim dłuższym końcu wciąż utrzymuje się o około 10pb niżej od szczytu z tego miesiąca. W czwartek głównym wydarzeniem na polskim rynku była publikacja minutes z ostatniego posiedzenia RPP. Członkowie Rady wciąż oczekują stabilizacji stóp procentowych w kolejnych kwartałach co powinno sprzyjać realizacji celu inflacyjnego. W minutes pojawiła się opinia, że wzrost cen energii elektrycznej może wpłynąć na wzrost CPI zarówno w krótkim jak i długim okresie. Podobnego zdania co do cen energii jest członek RPP Eugeniusz Gatnar, który uważa że RPP może rozważyć podwyżkę stóp o 25pb w pierwszym kwartale 2019 roku. Obecnie rynek wycenia jedną podwyżkę stóp procentowych pod koniec przyszłego roku, jednak nie skutkowało to zauważalnym wzrostem rentowności krótkoterminowych papierów, które wciąż pozostają blisko stopy referencyjnej NBP, a w sektorze 2-letnim powinny wciąż kształtować się w okolicy 1,55%.

W piątek na aukcji Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje za 7-10mld PLN, gdzie sprzedaż może być zbliżona do górnej granicy tego przedziału. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że emisja netto w październiku pozostanie niska (wykupy zapadających papierów) nie będzie to naszym zdaniem prowadzić do zauważalnego przesunięcia się polskiej krzywej dochodowości w górę. Oczekujemy, że papiery 10-letnie będą utrzymywać się blisko poziomu 3,20% w najbliższych tygodniach.

Wykres dnia: Oczekiwania wobec zmian stóp procentowych w strefie euro oraz USA wskazują na potencjał do utrzymania siły dolara wobec euro.

Oczekiwania wobec zmian stóp procentowych w strefie euro oraz USA wskazują na potencjał do utrzymania siły dolara wobec euro
Źródło: Thomson Reuters

Autor: Arkadiusz Trzciołek / PKO Bank Polski