Kurs euro do dolara w dół, ale bez wpływu na kondycję złotego

forex

Zaskakująco wyższa inflacja w Niemczech nie daje pola do spadków rentowności obligacji. Pomimo niższych notowań euro do dolara dobre nastroje nie opuszczają złotego. Kurs EUR/PLN zszedł już do wsparcia na 4,265.

Rynek walutowy i stopy procentowej

W czwartek kurs EUR/PLN zszedł do 4,265 i to pomimo spadku EUR/USD poniżej 1,165. Najprawdopodobniej wsparciem dla PLN nadal pozostawał ostatni komentarz prezesa EBC, po którym na rynku pojawiły się nadzieje na szybsze niż dotąd oczekiwano podwyżki stóp w strefie euro. W ocenie Mario Draghiego w nadchodzących miesiącach w wyniku wyższego wzrostu płac można też podziewać się przyspieszenia tempa inflacji (co potwierdziła wczorajsza publikacja inflacji z Niemiec). Nie bez znaczenia dla notowań złotego jest też usunięcie z wrześniowego komunikatu Fed-u sformułowania, że polityka pieniężna w USA pozostanie „akomodacyjna”. To oznaczać może, że w ocenie Fed-u stopy procentowe są coraz bliżej poziomu „neutralnego”, przez co bliski zaczyna być koniec cyklu ich podwyżek.

Spadek EUR/USD można tłumaczyć powrotem obaw o stan finansów publicznych Włoch. Już podczas sesji europejskie na rynku pojawiły się obawy o możliwy wzrost docelowego poziomu deficytu, po informacjach, że planowane prace nad projektem budżetu mogą się opóźnić. O ile ostatnie komentarze sugerowały, że deficyt będzie się kształtował w okolicach 2,0%, to jednak groźby Ruchu 5 Gwiazd sugerowały, że może być to więcej, co wzbudzało niepokój o stabilności włoskich finansów publicznych i przebieg rozmów z Brukselą. Późnym wieczorem po długich negocjacjach i groźbie impasu rządząca we Włoszech koalicja potwierdziła deficyt na poziomie 2,4% PKB na 2019 rok. Do tego na notowaniach wspólnej waluty ciążyły też opublikowane dane, które pokazały, że nastroje gospodarce EZ słabną nieprzerwanie od dziewięciu miesięcy, co jest najdłuższą taką serią od 2011r., wywołaną niepewnością związaną z polityką (w tym napięciami we Włoszech) i protekcjonizmem Trumpa. Indeks nastrojów konsumentów spadł we wrześniu do -2,9 pkt z -1,9 pkt w sierpniu. Z kolei wskaźnik dla producentów obniżył się z 5,6 do 4,7 pkt. Ogólny wskaźnik nastrojów gospodarce spadł zaś z 111,6 do 110,9 pkt. EBC opublikował też biuletyn ekonomiczny, który potwierdził, że tempo wzrostu globalnej gospodarki może zwolnić w najbliższym czasie, a ryzyko związane z konfliktem handlowym może negatywnie wpływać na nastroje na światowych rynkach.

Na rynku stopy procentowej wynik posiedzenia Fed przyniósł lekkie spadki rentowności obligacji, jednak dotyczyły one w głównej mierze rynku amerykańskiego i nie przekraczały 5pb. Rentowności polskich papierów z kolei utrzymały się w pobliżu poziomów obserwowanych w ostatnich dniach, gdzie rentowności obligacji 5-letnich są powyżej 2,55%, a 10-letnich powyżej 3,25%. Na podwyższonych poziomach utrzymała się również niemiecka krzywa dochodowości, gdzie 10Y Bund oscyluje pomiędzy 0,50% a 0,55%. W czwartek opublikowany został wstępny szacunek inflacji za wrzesień, zgodnie z którym niemieckie CPI przyspieszyło do 2,3% r/r z 2,0% w sierpniu. Niemiecki odczyt wpisuje się w przedstawiane ostatnio stanowisko Draghi’ego na temat „energicznego” wzrostu cen. Na poniedziałek zaplanowana jest publikacja inflacji w Polsce, gdzie rynek oczekuje odczytu zbliżonego do 2% r/r (podobnie jak w sierpniu).

W piątek dla inwestorów na polskim rynku dłużnym istotna może okazać się publikacja planu podaży obligacji przez Ministerstwo Finansów w czwartym kwartale. Po tym, jak MF zdecydował się na odwołanie jednego z wrześniowym przetargów, szacujemy, że podaż w całym Q4 powinna być zbliżona do 20-25mld PLN (uwzględniając aukcje zamiany). Taka informacja powinna sprzyjać stabilizacji polskiej krzywej dochodowości.

Wykres dnia: Publikowana w czwartek inflacja dla Niemiec okazała się wyższa od oczekiwań rynku. W poniedziałek swój szacunek CPI za wrzesień poda GUS.

inflacja dla Niemiec okazała się wyższa od oczekiwań rynku
Źródło: Thomson Reuters

Autorzy / Źródło: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek / PKO Bank Polski