Kurs franka w dół. Perspektywy Polski w górę

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Kolejny dzień CHF zbliża się do psychologicznej granicy. Agencja ratingowa podniosła perspektywę ratingu Polski. Premier Morawiecki zapowiedział kolejny pakiet reform.

Frank szturmuje 3,50 zł!

Dzisiejszego ranka frank szwajcarski zatrzymał się mniej niż pół grosza od symbolicznej granicy 3,50 zł. Powodem tego zbiegu okoliczności jest szczęśliwy zbieg okoliczności na rynkach. Z jednej strony frank traci ostatnio do euro. Z drugiej euro traci do złotego. W rezultacie frank jest najsłabszy względem złotego od ponad 3 lat. Od pamiętnego stycznia 2015 kiedy doszło do wybicia kursu szwajcarskiej waluty. Gdyby frank powrócił do poziomów sprzed tej decyzji względem euro, a złoty pozostał na obecnych poziomach względem euro, można spodziewać się franków nawet po 3,45 zł.

Perspektywa ratingu Polski w górę

W piątek agencja ratingowa S&P podniosła perspektywę ratingu Polski ze stabilnej do pozytywnej. Oznacza to, że agencja spodziewa się poprawy sytuacji w Polsce a tym samym wzrostu ratingu w przyszłości. Warto zwrócić uwagę, że jest to najostrzej oceniająca nasz kraj agencja, zatem podwyżka będzie zaledwie normalizacją do poziomu reszty oceniających nasz kraj. Decyzja wpisała się w trend umacniania się złotego. Po samej decyzji nie było widać wyraźnego ruchu na walutach. Głównym powodem jest fakt, że to na razie zaledwie zmiana perspektywy na zmianę ratingu przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Zmiany zapowiedziane przez premiera

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział preferencje podatkowe dla małych i średnich przedsiębiorców. Stawka CIT ma zostać obniżona do 9%. Specjaliści zwracają uwagę, że bardzo szybko może się to skończyć sytuacją, gdzie większość pracowników będzie mieć firmy by zmniejszyć opodatkowanie. Pojawiły się również zapowiedzi kolejnych programów z plus w nazwie. Te zapowiedzi wzbudziły pewien niepokój analityków. Oznaczają bowiem, że budżet będzie transferował kolejne kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Nie znamy jeszcze źródeł finansowania tych przedsięwzięć. Dopiero jak je poznamy będzie możliwa ocena wpływu dla budżetu.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – inflacja bazowa,
  • 14:30 -USA – sprzedaż detaliczna,

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl