Marcin Krasoń, Home Broker: Mieszkanie w programie MdM w Warszawie

0
Marcin Krasoń, Analityk Rynku Nieruchomości Home Broker
Marcin Krasoń, Analityk Rynku Nieruchomości Home Broker

W drugim i trzecim kwartale 2016 r. limity ceny za metr kwadratowy w ramach programu MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych, wynoszą w Warszawie 6 353,30 zł na rynku pierwotnym i 5 198,16 zł na rynku wtórnym. Liczba mieszkań mieszczących się w limitach jest ograniczona, najwięcej znajdziemy ich w następujących dzielnicach: Praga Południe, Białołęka, Targówek i Ursus.

Mieszkanie dla młodych. Zasady i warunki – na czym polega program MDM?

Program Mieszkanie dla Młodych polega na dofinansowaniu wkładu własnego na zakup mieszkania dla osób do 35. roku życia. W przypadku małżeństw decydujący jest wiek młodszego małżonka. Rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą na tę pomoc liczyć również wtedy, gdy ich wiek przekracza ten limit.

Aby otrzymać dofinansowanie nie można posiadać własnego mieszkania, również w przeszłości. Warunek ten nie dotyczy rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Kredyt musi być zaciągnięty na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania, na nie mniej niż 15 lat. Ważny jest także limit ceny metra kwadratowego nieruchomości, różny dla poszczególnych miast. W Warszawie do końca trzeciego kwartału 2016 r. stawka za metr kwadratowy na rynku pierwotnym nie może przekroczyć 6 353,30 zł., na rynku wtórnym – 5 198,16 zł. Kwota dopłaty do jednego metra kwadratowego wynosi w stolicy maksymalnie 5 775,73 zł.

Wobec wyczerpania środków na dopłaty w tym roku, beneficjenci programu mogą składać wnioski o dopłaty na 2017 i 2018 rok. Wówczas pieniądze zostaną wypłacone dopiero wtedy, co oznacza, że sprzedający musi się zgodzić na to, że część środków dostanie dopiero za jakiś czas. Tempo składania wniosków jest ogromne, i istnieje poważne ryyzko, że wnioski na dopłaty w 2017 r. zostaną zablokowane już w wakacje. W ostatnim tygodniu maja kwota rejestrowanych środków wyniosła prawie 20 mln złotych, w tygodniu wcześniejszym – 19,5 mln złotych z puli na 2017 rok.

Czytaj również:  Propozycja pracy w innej miejscowości – czego oczekiwać od pracodawcy?

Koszt metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym

Najdroższą dzielnicą w Warszawie pozostaje Śródmieście. Tam średnia cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym wynosi 11-12 tys. zł. Na rynku wtórnym to ponad 8 tys. zł. Niewiele niższe ceny są na Żoliborzu i Mokotowie. W takich dzielnicach, jak Ursynów, Wilanów, Bemowo, Ochota, Wola, Bielany, a nawet oddalonych od centrum miasta Włochach, gdzie zapłacimy na rynku wtórnym ponad 7 tysięcy złotych, na dofinansowanie z MdM nie ma szans. W limicie programu mieszczą się głównie mieszkania na Pradze Południe, Białołęce,Targówku i  Ursusie, gdzie ceny na rynku pierwotnym i wtórnym pozwalają na staranie się o dofinansowanie z programu MdM.

Obrzeża miasta coraz bliżej centrum