Nacjonalizacja OFE? Skarb Państwa właścicielem Agory

  0

  Jeżeli dojdzie do nacjonalizacji OFE, to Skarb Państwa zostanie akcjonariuszem w prawie siedemdziesięciu spółkach, które zawsze były prywatne. Przykładem takiej giełdowej spółki jest Agora SA, wydawca Gazety Wyborczej. To stanie się problemem dla całej warszawskiej giełdy, który będzie odstraszał inwestorów.
  -W przyszłym roku rząd będzie miał problemy ze sfinansowaniem programu 500+, dlatego pojawi się pokusa nacjonalizacji OFE – mówi w rozmowie z MarketNews24 Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
  Nacjonalizacja OFE spowoduje, że Skarb Państwa stanie się akcjonariuszem w prawie siedemdziesięciu spółkach notowanych na warszawskiej giełdzie. Większość tych spółek zawsze była firmami prywatnymi. Przykładem Agora SA, wydawca Gazety Wyborczej.
  Skarb Państwa będzie sprzedawał akcje tych spółek. – To oznacza trwającą kilka lat wyprzedaż – komentuje ekspert FOR. – Kurs akcji będzie spadać, co będzie odstraszać potencjalnych inwestorów.
  Taki scenariusz byłby zły dla GPW. GPW mocno osłabiła się już wcześniej, gdy poprzedni rząd ograniczył zakres działania OFE.