Napięta sytuacja po sierpniowych wynikach produkcji przemysłowej

forex (2)

Problemy niemieckiego przemysłu powoli zaczynają odbijać się również na Polsce. Takiej sytuacji spodziewano się jednak już od dłuższego czasu. Biorąc pod uwagę korektę sezonową, w sierpniu polski przemysł zanotował wzrost zaledwie o 1,7% r/r. W porównaniu miesięcznym produkcja spadła zaś o 6%.

Napięta atmosfera jest widoczna również na rynku amerykańskim. Przedstawiciele banków centralnych na wzrost ryzyka gospodarczego zareagowali obniżeniem podstawowej stopy procentowej o 0,25% do 1,75-2%. Co więcej, jest całkiem możliwe, że w obecnym roku lub na początku przyszłego nastąpi kolejna obniżka stóp.

W tym tygodniu poznaliśmy także nowe dane z polskiego rynku pracy. Wyniki dają powody do zadowolenia. Zatrudnienie wzrosło w sierpniu o 2,6%, a płace poszły w górę o 6,8%. Jednak wspomniana już nerwowa sytuacja na rynkach globalnych i europejskich może przyczynić się do spowolnienia wzrostu także w tej sferze w przyszłości.

Ostatnie dni przyniosły także osłabienie złotego, które częściowo można przypisać stopniowo pogarszającym się fundamentom polskiej gospodarki. Większą rolę odegrała jednak korekta techniczna, przeprowadzona po dwutygodniowym okresie umocnienia. W piątek rano kurs polskiej waluty ukształtował się na poziomie 4,34 EUR/PLN. W tym samym czasie kurs eurodolara wynosił 1,11 EUR/USD.

Tygodniowy komentarz walutowo-makroekonomiczny Roksany Cichej, analityczki AKCENTY