Napływ funduszy europejskich powinien solidnie poprawić zyski firm w wielu branżach

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Prognozy na 2017 rok: Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich. Napływ funduszy powinien solidnie poprawić zyski firm w wielu branżach.

Ważnym elementem gospodarczej układanki w 2017 roku będzie rozpoczęcie wydawania pieniędzy z Perspektywy UE 2014-2020. Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich. Napływ funduszy powinien solidnie poprawić zyski firm w wielu branżach. Firmy produkujące oprogramowanie, świadczące usługi budowy infrastruktury kolejowej oraz telekomunikacyjnej powinny niewątpliwie skorzystać. Spółki konsumenckie również powinny poprawiać zyski w nadchodzącym roku. Pomagać będzie im podwyżka płacy minimalnej od stycznia 2017 roku oraz silny rynek pracy. Ostatnią grupą spółek są polscy eksporterzy, którym pomaga słaba złotówka oraz paradoksalnie stagnacja w Europie Zachodniej. Słaby popyt na Zachodzie zmusza firmy europejskie do poszukiwania oszczędności, co doskonale wykorzystują polskie firmy coraz bardziej rozpychając się na europejskich rynkach.

W 2017 roku, inwestorzy powinni dowiedzieć sie jak będzie wyglądała reforma otwartych funduszy emerytalnych, co na pewno będzie miało wpływ na rynek kapitałowy w Polsce. Mamy nadzieję, że zostanie wybrane rozwiązanie, które będzie promowało rynek kapitałowy i giełdę jako formę regularnego, długoterminowego oszczędzania.

Europejska scena polityczna odegra dużą rolę w kształtowaniu się kursów akcji w 2017 roku. Wybory w Holandii, Francji i Niemczech pokażą jak mocne w Europie są ugrupowania populistyczne i antyeuropejskie oraz w którą stronę podąża Unia Europejska. Pośrednio będzie to miało duże znaczenie dla polskiego rynku akcji.

Bacznie analizujemy sytuację finansów publicznych i wyrażaną wielokrotnie przez obecną administrację chęć poprawy ściągalności podatków oraz ich ewentualne podwyższenie. Poprawę ściągalności podatków oraz uproszczenie systemu byłoby niewątpliwie bardzo pozytywne dla polskich spółek. W przypadku podwyższenia podatków odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od okoliczności. Na pewno pogorszenie opłacalności produkcji na skutek zwiększonego opodatkowania doprowadziłoby do pogorszenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, co negatywnie rozłożyłoby się na ich zyski.

Krzysztof Musialik, CFA

Starszy wiceprezes, starszy dyrektor wykonawczy, Zarządzający portfelem, Członek Zarządu Templeton Asset Management (Poland) TFI S.A

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Polska przestała być tanią lokalizacją dla inwestycji w sektorze SSC/ BPO

Polski sektor nowoczesnych usług dla biznesu przestał być dla...

Produktywność w Polsce rośnie szybciej niż w USA i Europie Zachodniej – raport EY

Wzrost produktywności w Polsce wyniósł 9,6% i był wyższy...
Wiadomości

Polska przestała być tanią lokalizacją dla inwestycji w sektorze SSC/ BPO

Polski sektor nowoczesnych usług dla biznesu przestał być dla...

Produktywność w Polsce rośnie szybciej niż w USA i Europie Zachodniej – raport EY

Wzrost produktywności w Polsce wyniósł 9,6% i był wyższy...

Zmiany w NCBR – większa skuteczność, przejrzystość i wzmocnienie kontroli

Liczne kontrole i audyty przeprowadzane na przestrzeni ostatnich dwóch...

Ubezpieczenia W&I zyskują na popularności w polskich transakcjach M&A

Ubezpieczenia na wypadek nieprawdziwości oświadczeń i zapewnień (W&I –warranty and...

Pierwsze propozycje deregulacji dla biznesu przedstawione premierowi Tuskowi

Business Centre Club wszedł w skład zespołu „SprawdzaMy” pod...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie