Trzy najważniejsze tematy dla rynków finansowych w 2017 roku

finanse

Prognozy na 2017 rok: Trzy najważniejsze tematy dla nas w 2017 roku to – przyspieszony wzrost, który prawdopodobnie osłabnie w dalszej części roku, wyższa inflacja i większa zmienność wywoływana przez wydarzenia polityczne w Europie.

W warunkach umiarkowanego wzrostu i rosnącego ryzyka politycznego kluczowe znaczenie ma elastyczność. Elastyczne podejście pozwala na nieograniczoną dywersyfikację, która powinna pomóc w zmniejszeniu ryzyka portfelowego. Subfundusz Franklin Zmiennej Alokacji inwestuje w akcje, obligacje i fundusze z całego świata. Nasze podejście oparte na aktywnej alokacji aktywów ma na celu przeprowadzenie funduszu przez zmienne warunki rynkowe przy silnej koncentracji na zabezpieczeniu funduszu przed wpływem spadków rynkowych.

Miniony rok dał nam już przedsmak wzmożonych wahań, jakich możemy spodziewać się w przyszłości.  Staramy się zarządzać naszymi strategiami w sposób pozwalający utrzymać zmienność w określonym przedziale poprzez kontrolowanie wpływu ryzyka poszczególnych klas aktywów na ryzyko naszych portfeli. Stosujemy aktywną alokację pomiędzy różne aktywa opartą na wnioskach wyciągniętych z analiz makroekonomicznych, stale uważając, by inwestycje w jeden rodzaj aktywów nadmiernie nie zdominowały portfela. Staramy się budować znacznie bardziej zdywersyfikowany portfel pod względem zarządzania ryzykiem.

Trzy najważniejsze tematy dla nas w 2017 roku to – przyspieszony wzrost, który prawdopodobnie osłabnie w dalszej części roku, wyższa inflacja i większa zmienność wywoływana przez wydarzenia polityczne w Europie. Rynki finansowe najwyraźniej oceniają prognozy na 2017 rok z większym optymizmem. Sygnały przyspieszenia globalnego wzrostu rzeczywiście się pojawiają. Choć mówi się o znaczącej poprawie kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych, my jesteśmy sceptykami. Stymulacja budżetowa realizowana przez nową administrację w Stanach Zjednoczonych raczej nie pobudzi wzrostu ze skutkiem natychmiastowym, ponieważ jej skala będzie ograniczona, a efekty będą opóźnione i pojawią się nie wcześniej niż w 2018 roku. Wyższa inflacja może jednak pojawić się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w innych częściach świata, gdy siły dezinflacyjne stracą na sile. Przykładowo deflacyjny wpływ Chin na ceny towarów handlowych uległ odwróceniu. Chiny mają także wpływ na przyspieszenie wzrostu głównie w związku ze stymulacją pieniężną na przestrzeni ostatnich miesięcy. Chińska stymulacja globalnej aktywności prawdopodobnie będzie coraz słabsza wraz z upływem kolejnych miesięcy 2017 roku. Pod koniec tego politycznie trudnego i nieprzewidywalnego roku warto zauważyć, że sytuacja na rynkach finansowych była nadzwyczaj spokojna, a zmienność była niska. W kolejnym roku spodziewamy się zmian, biorąc pod uwagę możliwy wzrost niepewności pod wpływem wydarzeń politycznych w Europie takich jak zaplanowane na przyszły rok wybory w dużych krajach europejskich.

Spodziewamy się lekkiego przyspieszenia wzrostu polskiego PKB z szacowanego poziomu 2,8% w roku bieżącym do 3,2% w 2017 roku. Konsumpcja prywatna prawdopodobnie wciąż będzie dominującym motorem wzrostu, w warunkach dalszej poprawy warunków na rynku pracy i wzrostem transferów społecznych. Ożywienie w obszarze inwestycji także powinno stymulować poprawę, gdy projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej będą wchodziły w fazę realizacji już na początku 2017 roku. Źródłem ryzyka spadków jest niepewność co do prowadzonej polityki, która może mieć niekorzystny wpływ na inwestycje w biznesie. Inflacja w przyszłym roku przyspieszy, wraz ze wzrostem cen żywności i energii oraz bazowej stopy inflacji pod wpływem efektu niskiego poziomu bazowego, zaostrzaniem się warunków na rynku pracy oraz spadkiem importowanej deflacji. Spodziewamy się jednak stabilizacji inflacji na nieznacznie niższych poziomach w drugiej połowie 2017 roku, w pobliżu dolnej granicy docelowego przedziału NBP (1,5% – 3,5%). W związku z powyższym nie widzimy zbyt silnych makroekonomicznych argumentów przemawiających za podwyżkami stóp w 2017 roku.

Marzena Hofrichter, CFA

Analityk inwestycyjny, zarządzająca portfelami inwestycyjnymi, Franklin Templeton Solutions