Niemiecka koalicja i dane inflacyjne w centrum uwagi

0

Dane inflacyjne z Polski prawdopodobnie przypieczętują neutralne stanowisko RPP. Kurs EUR/USD wyhamował wzrost, a dzisiejszą europejską sesję rozpoczyna spadkami. Część członków SPD sprzeciwia się Wielkiej Koalicji.

Wczorajszy odczyt inflacji pokazał, że dynamika cen w Polsce w grudniu wyniosła 2,1%, a nie 2% r/r, jak sugerował ostatni „szybki szacunek” GUS. Spadek inflacji z poziomu 2,5% w listopadzie do 2,1% r/r w grudniu był spowodowany przede wszystkim efektem wysokiej bazy statystycznej. Jedną z głównych przyczyn utrzymywania się dynamiki cen na obecnych poziomach pozostaje relatywnie wysoka dynamika cen żywności, która w poprzednim miesiącu wyniosła aż 5,8%.

Dzisiaj poznamy wyliczenia krajowej inflacji bazowej w grudniu. Zgodnie z oczekiwaniami konsensusu dynamika cen bazowych powinna spaść z poziomu 0,9% do 0,8% rocznie. Faktyczny spadek inflacji bazowej powinien stanowić dla RPP kolejny argument za tym, żeby nie podnosić stóp procentowych w ciągu najbliższych kilku kwartałów.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,17 – 4,19. Wspólna waluta kontynuowała umocnienie w relacji do głównych walut, jednak dynamika wzrostu była znacznie bardziej ograniczona niż w poprzednich dniach. We wczorajszej wypowiedzi Ardo Hansson z EBC stwierdził, iż program skupu aktywów (QE) mógłby zakończyć się już we wrześniu. Natychmiast, bez przeprowadzania bardziej łagodnego “stopniowego wygaszania”.  Stwierdził również, iż ostatnia aprecjacja EUR w jego opinii nie stanowi istotnego ryzyka dla perspektyw wzrostu inflacji. Na jego słowa warto patrzeć jednak z dystansem – Hansson jest jednym z najbardziej jastrzębich członków EBC i nie reprezentuje poglądów większości członków banku centralnego.

Umocnienie wspólnej waluty pod koniec ubiegłego tygodnia było związane w dosyć istotnym stopniu z informacją, iż Niemcy znajdują się już na ostatniej prostej do utworzenia Wielkiej Koalicji partii CDU/CSU i SPD. Pozostawały jednak obawy, czy przewodniczący SPD, Martin Schulz będzie w stanie przekonać własną partię do poparcia sojuszu. Póki co nie ma jednoznacznej zgody – do tej pory dwie regionalne gałęzie SPD (berlińska i saksońsko-anhalcka) wyraziły w wewnętrznych głosowaniach otwarty sprzeciw wobec koalicji.

Czytaj również:  Złoto przebija 1500 dolarów za uncję, bitcoin poszybował w górę

GBP

Kurs GBP/PLN w poniedziałek osłabił się o 0,2%, wahając się w widełkach 4,68 – 4,70. We wczorajszej wypowiedzi Silvana Tenreyro z Banku Anglii skupiła się na kwestii niskiej produktywności, która ciąży brytyjskiej gospodarce, stwierdzając przy tym, iż Brexit (z uwagi na niepewność związaną z negocjacjami) szkodzi inwestycjom, tym samym będzie negatywnie wpływał na produktywność.

Dzisiejsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii pokazały spadek inflacji CPI z poziomu 3,1% r/r w listopadzie do 3% r/r w grudniu, który był w pełni zgodny z oczekiwaniami. Inflacja bazowa spadła nawet nieco bardziej – z poziomu 2,7% do 2,5% (wobec oczekiwań 2,6% rocznie). Jest to na pewno dobra wiadomość dla Banku Anglii, który był zaskoczony ostatnim wzrostem dynamiki cen. Jest to jednocześnie niezbyt dobra wiadomość dla funta, dla którego niższa inflacja oznacza mniejszą presję na Bank Anglii w kwestii podwyżek stóp procentowych. Reakcja brytyjskiej waluty na dane była jednak dość ograniczona, co można powiązać z tym, iż spadek CPI był oczekiwany, powyżej oczekiwań dodatkowo wzrosły ceny producentów.

USD

Kurs USD/PLN w poniedziałek osłabił się o 0,5%, wahając się w widełkach 3,39 – 3,42. Amerykańska waluta wczoraj kontynuowała straty, dzisiejszy dzień rozpoczyna natomiast lekkim umocnieniem. Może to być związane z tym, iż ostatnia wyprzedaż – nawet biorąc pod uwagę czynniki za nią stojące – była bardzo silna i wyjatkowo gwałtowna, co może wymuszać korektę. Pytanie, czy nastąpi ona teraz, czy przed spotkaniem EBC w przyszłym tygodniu, przed którym inwestorzy mogą chcieć realizować zyski. Interesujące w kontekście wspomnianego spotkania będzie to, w jaki sposób Mario Draghi zmieni ton komunikacji oraz czy zwróci uwagę na siłę euro, które w relacji do USD od ostatniego spotkania EBC zyskało około 4%.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:00 – inflacja bazowa w Polsce w grudniu

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska