Orlen: Ceny paliw w Polsce jedne z najniższych w Europie

0

Mimo rosnących cen ropy naftowej, w Polsce ceny paliw na stacjach benzynowych należą nadal do najniższych w Europie. Tańszą PB95 mają wyłącznie Rumunia, Turcja, Bułgaria, Kosowo. Podobnie jest z podatkami zawartymi w cenie paliw. Niższy udział podatków VAT i akcyzy w cenie benzyny ma jedynie Bułgaria, Rumunia i Luksemburg.

Wyższe podatki w cenie paliw niż w Polsce są m.in. na Litwie, Łotwie, w Estonii, Słowenii i Słowacji, na Węgrzech i w Czechach. Rekordzistami są takie kraje jak Holandia, Grecja, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Niemcy.

Od 31 marca 2016 do 15 maja 2018 cena ropy Brent w USD podwoiła się. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 61%. Od początku roku jest to wzrost o 18%. Wzrost cen ropy na świecie przekłada się na ceny paliw na stacjach benzynowych również w Polsce, mimo że podatki nie zmieniły się.

Powodem wzrostu cen paliw, który obserwujemy od kilku miesięcy jest niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie. Dodatkowo ceny surowca przed tygodniem podbił prezydent USA Donald Trump, wycofując Stany Zjednoczone z międzynarodowej umowy z Iranem, która znosiła embargo na handel irańską ropą w zamian za rezygnację Teheranu z prac nad bronią atomową. We wtorek na zamknięciu giełdy w Londynie baryłka ropy naftowej Brent kosztowała 78,4 dol., prawie o 12 dol. więcej niż na początku kwietnia.

Prawie sto procent ropy naftowej wykorzystywanej w Polsce do produkcji paliw kupowane jest za granicą. Cena ropy zależy od kursu dolara, kiedy wartość dolara do złotówki rośnie koszty zakupu stają się większe. Cena dolara, głównej waluty w rozliczeniach firm naftowych, obecnie rośnie. W środę – według kursu NBP – za 1 dol. trzeba było zapłacić 3,62 zł, o 25 gr więcej niż przed miesiącem.

Czytaj również:  Inwestorzy znów interesują się złotem