PGNiG: biometan i wodór to przyszłość

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Potencjał rynku biometanu w Polsce sięga 8 mld metrów sześciennych rocznie. Jego rozwój to ograniczenie importu gazu, budowanie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o własne zasoby – powiedział w trakcie Kongresu Energetycznego we Wrocławiu Jarosław Wróbel, wiceprezes PGNiG. Spółka zamierza również inwestować w technologie związane z magazynowaniem i transportowaniem wodoru.

Już za pięć PGNiG zamierza produkować biometan – produkt oczyszczania biogazu, czyli gazu powstałego w wyniku fermentacji materii organicznej – na poziomie miliarda metrów sześciennych rocznie. Biznesowym celem koncernu jest osiągnięcie pułapu 4 miliardów metrów sześciennych rocznie w 2030 r.

Strategia PGNiG zakłada rozwój rynku biometanu poprzez system franczyzowy, oparty na umowach dotyczących budowy lokalnych wytwórni. Do 2030 może powstać nawet 1,5-2 tys. takich instalacji. Koncern powołał już spółkę celową: PGNiG Biometan, która między innymi będzie organizować wsparcie finansowe dla potencjalnych franczyzobiorców – pełna oferta zostanie przedstawiona w I kwartale 2021.

„Stawiamy na bardzo istotne novum, czyli nie przetwarzanie kukurydzy, kiszonek różnego typu, które są normalnymi uprawami, tylko chcemy bazować na gnojowicy, tzw. pofermencie kurzym i resztkach organicznych” – zaznaczył Jarosław Wróbel.

PGNiG zaczyna praktycznie od zera: obecnie w Polsce nie ma żadnej biometanowni, podczas gdy na terenie Europy jest już ich ponad 700. Także liczba biogazowni, służących głównie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, w porównaniu do UE jest w naszym kraju niewielka, wynosi bowiem nieco powyżej 100. W Niemczech, gdzie biogaz wykorzystuje się od ponad 30 lat, jest ich blisko 9,5 tys. Tymczasem niezagospodarowane odpady organiczne samoistnie wytwarzają metan, który ucieka do atmosfery i wzmaga efekt cieplarniany.

PGNiG postrzega sektor biometanu przede wszystkim jako biznes. Zdaniem wiceprezesa Wróbla bariery w rozwoju tego obszaru to brak jasnych i czytelnych regulacji prawnych oraz myślenie że „gaz był, jest i będzie”.

Udział biometanu w polskim miksie energetycznym jest obecnie zerowy, a udział biogazu w instalacjach gazowych wynosi zaledwie 2,6 proc. „Jeżeli nie zabezpieczymy odpowiedniego poziomu dostaw biometanu w perspektywie najbliższych 30 lat, polski przemysł chemiczny, petrochemiczny może stać się niekonkurencyjny czy bardzo mało konkurencyjny na rynkach europejskich i rynkach światowych” – stwierdził Jarosław Wróbel.

Rynek biometanu nie jest jedyną zieloną inicjatywą PGNiG. Koncern stawia również na wodór. Zdaniem Arkadiusza Sekścińskiego, wiceprezesa zarządu PGNiG ds. Rozwoju, magazynowanie wodoru w dużych kawernach solnych i transportowanie wodoru w sieciach gazowniczych stało się specjalizacją PGNiG.

„W maju 2020 zarząd koncernu upublicznił koncepcje naszego programu wodorowego, podzielonego na kilka segmentów. Chcemy zajmować się jego produkcją, ale również oferowaniem klientom czy to w segmencie transportu, czy w energetyce” – powiedział Arkadiusz Sekściński.

Wiceprezes PGNiG ds. Rozwoju przedstawił również program poprawy efektywności energetycznej, która w ramach zielonej transformacji koncernu stanie się ważnym elementem strategii grupy kapitałowej.

„Jesteśmy przekonani, że w latach 2021-2026 możemy zaoszczędzić nawet 50 mln zł rocznie na działaniach związanych z efektywnością naszych kopalń, naszej produkcji czy dystrybucji gazu. Takim przykładem jest chociażby oddział w Odolanowie, który dzięki stosunkowo prostym rozwiązaniom oszczędza 13 mln zł rocznie w zakresie zarządzania energią” – powiedział Arkadiusz Sekściński.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Największe mity dotyczące termomodernizacji i odnawialnych źródeł energii

Mimo rosnącej świadomości dotyczącej ekologii, konieczności transformacji energetycznej i...

Globalne trendy w transformacji energetycznej

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany na rynku energetycznym....
Wiadomości

Największe mity dotyczące termomodernizacji i odnawialnych źródeł energii

Mimo rosnącej świadomości dotyczącej ekologii, konieczności transformacji energetycznej i...

Globalne trendy w transformacji energetycznej

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany na rynku energetycznym....

Baker McKenzie: Polska przyspiesza przygotowania do budowy elektrowni atomowej

W ostatnich dwóch latach Polska dokonała znaczącego postępu w...

Ceny paliw spadają – efekt decyzji OPEC+ i zmian na rynku ropy

W ostatnim tygodniu kierowcy mogli odczuć kolejne spadki cen...

Firmy zapłacą karę za brak oświadczenia o cenach energii. Termin się zbliża

Wraz z początkiem 2025 r. w przypadku mikro, małych...

Zielona energia w centrum uwagi nowego planu gospodarczego

Podczas prezentacji nowego planu gospodarczego „Polska. Rok Przełomu” premier...

Baker McKenzie: Zmiany w prawie kluczowe dla przyszłości odnawialnych źródeł energii w Polsce

Ambitne strategie rozwoju, opublikowane w ostatnich miesiącach przez największe...

160% więcej energii dla centrów danych do 2030 r. – wyzwanie dla sektora energetycznego

W pierwszym kwartale 2024 roku europejski rynek centrów danych...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie