Pismo o umorzenie odsetek – jak napisać i do kogo skierować?

writing-1149962_1280

Podanie o umorzenie odsetek (wzór pisma pobierzesz tutaj) powinno zawierać najważniejsze informacje o dłużniku i jego zobowiązaniu. Dokument należy złożyć u pożyczkodawcy. Co zrobić jeśli wierzyciel odrzucił naszą prośbę?

Koszt pożyczki czy kredytu powiększony jest o odsetki. Wyróżniamy ich dwa rodzaje: kapitałowe i karne. Odsetki kapitałowe wynoszą 7 proc. w skali roku. Odsetki za zwłokę w spłacie naliczane są wraz z nieuregulowanymi ratami pożyczki. Ich wysokość pożyczkodawcy ustalają samodzielnie. Jeśli nie mamy wystarczającej ilości gotówki na spłatę zaległości, możemy skierować do naszego wierzyciela pismo o umorzenie odsetek. Co powinno się w nim znaleźć?

Czym są i ile wynoszą odsetki od pożyczki?

Odsetki to jeden z kosztów dodatkowych, który pojawia się podczas brania kredytu czy szybkiej pożyczki. Odsetki stanowią zapłatę za udzielenie świadczenia. Doliczane są zwykle do rat zobowiązania, a ich wysokość zależy od kilku czynników. Są to:

 • wysokość pożyczki;
 • okres kredytowania;
 • rodzaj zobowiązania;
 • wysokość stopy procentowej.

Odsetki dzielimy na kapitałowe i karne. Wysokość pierwszych instytucje finansowe ustalają samodzielnie. Odsetki karne, czyli za zwłokę w spłacie, ustalane są ustawowo. Wynoszą 7 proc. w skali roku. Maksymalna kwota odsetek za opóźnienie płatności może wynosić 14 proc. Osoby, które nie radzą sobie z zadłużeniem decydują się zwykle na złożenie wniosku o umorzenie odsetek.

Kiedy napisać prośbę o umorzenie odsetek za zwłokę?

Najczęstszą sytuacją, w której pożyczkobiorca decyduje się na złożenie u swojego wierzyciela wniosku o umorzenie odsetek za zwłokę w spłacie jest obniżenie zdolności kredytowej. Gdy klient jest niewypłacalny, nie może pozwolić sobie na regulację dodatkowych płatności.

Prośbę o rozłożenie długu na raty możemy skierować do pożyczkodawcy również wtedy, gdy nie została nam przyznana pożyczka dla osób zadłużonych lub pożyczka prywatna. O ile przy niskich ratach odsetki są niewielkie, o tyle przy dużym zobowiązaniu odsetki mogą nas sporo kosztować. Warto wtedy poprosić pożyczkodawcę o zmniejszenie płatności.

Jak napisać wniosek o umorzenie odsetek?

Aby prawidłowo napisać wniosek o umorzenie odsetek, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pierwszą jest to, że pismo musi zostać złożone na ręce naszego wierzyciela. To on będzie rozpatrywał naszą prośbę. Ważną rzeczą jest stworzenie pisma samodzielnie. Indywidualnie napisane wnioski są bardziej wiarygodne.

Nie należy zapominać o tym, aby w naszej prośbie zawrzeć wszelkie niezbędne informacje dotyczące naszej sprawy. We wniosku o umorzenie odsetek powinny się pojawić:

 • dane osoby zadłużonej
 • dane wierzyciela, do którego kierujemy pismo;
 • stosunek prawny, z którego wynika dług i jego odsetki, np. umowa pożyczki;
 • dokładna suma zadłużenia oraz wynikające z niego odsetki;
 • umotywowanie wniosku o umorzenie odsetek (np. trudna sytuacja materialna, utrata pracy lub niezdolność do pracy);
 • zapewnienie o terminowej spłacie pozostałych rat lub zaproszenie do negocjacji warunków spłaty;
 • załączniki – wszystkie dokumenty, które potwierdzą umotywowanie wniosku;
 • prośbę o pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Ważne: Złożenie podania o umorzenie odsetek jest darmowe.

Jak naliczane są odsetki za opóźnienie?

Wyróżnia się dwa rodzaje odsetek: kapitałowe i karne. Odsetki kapitałowe naliczane są w odniesieniu do całości kapitału (całego długu). Aby obliczyć ich wysokość, pożyczkodawcy stosują specjalne wzory matematyczne. Oprocentowanie, które jako klienci firmy pożyczkowej musimy zapłacić, podawane jest w stosunku rocznym. Raty pożyczki płacone są co miesiąc. Są one powiększone o odsetki.

Odsetki karne, czyli za opóźnienie w spłacie zobowiązania naliczane są w stosunku do każdej niezapłaconej raty. Odsetki musimy ponieść za każdy dzień zwłoki aż do czasu, w którym całkowicie uregulujemy zadłużenie. Wysokość odsetek karnych określona jest ustawowo. Wynosi 7 proc. w skali roku.

Podanie o umorzenie długu nie poskutkowało – co robić?

Wnioskując o umorzenie odsetek nie mamy pewności, że pożyczkodawca przystanie na naszą prośbę. Wszystko będzie zależało od naszej aktualnej sytuacji finansowej i argumentów, które zawarliśmy w piśmie. Co zrobić, jeśli nadal mamy dług, a nie jesteśmy w stanie go spłacić?

Warto zainteresować się pożyczką od rodziny. Z pewnością ktoś z naszych bliskich ma odłożone pieniądze na czarną godzinę. Pomoc od rodziny nie będzie nas kosztowała. Co więcej, jeśli pożyczamy od zaufanej osoby, nie będziemy musieli sporządzać umowy pożyczki.

Gdy nie chcemy, aby bliscy wiedzieli o naszych kłopotach finansowych, możemy skorzystać z pożyczki prywatnej. Dostępna jest ona online na warunkach, które samodzielnie ustalimy z pożyczkodawcą. Musimy jednak pamiętać, że pożyczka od osoby prywatnej jest droga. Może być ona nieopłacalna. Tańszym rozwiązaniem jest chwilówka, która często jest darmowa. Sprawdzi się jeśli będziemy chcieli jednorazowo pożyczyć i spłacić odsetki. Niestety przez łatwy dostęp do pieniędzy możemy szybko wpaść w spiralę zadłużenia.