Sztabki złota to coraz popularniejsza forma inwestowania, dostępna także dla drobnych inwestorów. Sztabki o małej gramaturze mogą być również oryginalnym prezentem. Sprzedaż złota, także w internecie, prowadzi coraz więcej podmiotów, warto jednak wybierać zaufanych dostawców.

Sztabki złota i monety, czyli złoto inwestycyjne

Sprzedaż złota w Polsce rośnie, gdyż kruszec ten jest pewną i bezpieczną inwestycją długoterminową, która ma szereg zalet. Złoto dobrze chroni przed inflacją, jest łatwo zbywalne i ma niewielki spread, czyli różnicę pomiędzy ceną kupna i sprzedaży. Ponadto jest też zwolnione z podatku VAT, a także podatku od zysków kapitałowych – jeśli od kupna do sprzedaży minęło więcej niż 6 miesięcy.

Złoto inwestycyjne występuje pod postacią monet bulionowych oraz sztabek. Główną przewagą tych drugich jest większe zróżnicowanie gramatury produktów. O ile monety ważą najczęściej 1 uncję (31,1 gram) lub jej część (od 1/2 do minimum 1/10 uncji), to najmniejsze sztabki złota dostępne w sprzedaży mają wagę 1, 2 i 5 gramów.

Cena zaczyna się już od około 200 zł za sztabkę, więc nie jest to jedynie oferta dla zamożnych inwestorów, którzy mogą sobie pozwolić na kupno kruszcu za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sztabki złota o niewielkiej gramaturze sprawdzą się świetnie jako oryginalny upominek. Taki prezent jest nie tylko prestiżowy, ale może też zachęcić do długoterminowego inwestowania.

Sprzedaż sztabek złota – co warto wiedzieć przed zakupem?

Chociaż niewielka gramatura sprawia, że sztabki złota są szerzej dostępne, z punktu widzenia trochę zamożniejszych inwestorów bardziej opłacalne są cięższe produkty. Koszt wytworzenia sztabki, który przypada na 1 gram kruszcu, będzie wówczas nieco niższy. Oznacza to, że bardziej opłacalne jest na przykład kupno jednej sztabki 50 g, niż 10 sztabek po 5 g, a tym bardziej 50 po 1 g.

Sztabki złota inwestycyjnego muszą mieć minimum 95% szlachetnego metalu. Próby złota podaje się w tysięcznej zawartości kruszcu w stopie. Przykładowo, najniższa próba sprzedawanych sztabek złota to 950, a najwyższa 999, co oznacza odpowiednio 95 i 99,9% czystego złota. Próba to główna cecha probiercza, która powinna się znaleźć na produkcie. Pozostała specyfikacja, widoczna na sztabce złota i opakowaniu to gramatura, znak mennicy, a czasem także unikalny numer sztabki.

Warto kupować sztabki zabezpieczone specjalnym opakowaniem (tzw. CertiCard), które chroni złoto przed zarysowaniem oraz zawiera certyfikat potwierdzający autentyczność produktu. Dostępne w sprzedaży złoto pochodzi od różnych producentów. Produkty tych najbardziej renomowanych, którzy posiadają certyfikat LMBA (London Bullion Market Association), można bez trudu sprzedać wszędzie na świecie, gdzie prowadzony jest obrót sztabkami złota. W Polsce jedynym producentem złota inwestycyjnego jest Mennica Polska.

Gdzie kupić sztabki złota?

Sprzedaż złota prowadzi wiele różnych podmiotów, a sztabki można kupić też w internecie. Tak jak w przypadku wielu innych produktów, kupno kruszcu online to oszczędność czasu, a często też pieniędzy, w stosunku do zakupów w stacjonarnych sklepach dealerów złota. Warto jednak wybierać zaufanych dostawców i unikać kupowania sztabek złota przez internetowe portale aukcyjne, które często dają niewielką możliwość sprawdzenia towaru.

Przykładem całkowicie bezpiecznego, uznanego i szanowanego dostawcy jest Mennica Polska – największy dystrybutor złota w Polsce (sprawdź: https://inwestycje.mennica.com.pl/). Sprzedawane przez firmę złoto można zdeponować w skarbcu na terenie Mennicy, odebrać osobiście w jej warszawskiej siedzibie, a także otrzymać w pełni ubezpieczoną, darmową przesyłką kurierską.

Oferta obejmuje sztabki złota produkcji własnej i od najbardziej znanych światowych producentów z certyfikatem LMBA, takich jak Heraeus czy Umicore. Dostępne w sprzedaży sztabki złota ważą od 1, 2 i 5 gramów, poprzez 10, 20, 31,1 (uncja) i 50 g, aż po 100, 250, 500 i 1000 g.