Platforma equity crowdfundingu Crowdway z nowym właścicielem

0

Platforma crowdfundingu udziałowego Crowdway, która stoi za wsparciem zgromadzenia funduszy na rozwój takich projektów jak Bivrost, Lovely czy Jeden Ślad, zmieniła właściciela. Większościowy pakiet udziałów w spółce nabył Jakub Niestrój, inwestor i partner zarządzający w firmie doradczej Alteverso Group. Nowy właściciel zamierza realizować kampanie crowdfundingowe nie tylko dla start-upów, ale także dla projektów na etapie ekspansji (fast-growing). Zapowiada też start emisji kolejnego, dynamicznego podmiotu już w najbliższych tygodniach. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Crowdway powstał w 2015 r. jako platforma crowdfundingu inwestycyjnego, wspierająca start-upy w pozyskiwaniu kapitału na rozwój. Do tej pory zrealizowała wsparcie kilku udanych emisji z udziałem ponad 360 inwestorów indywidualnych, na łączną kwotę ponad 4,7 mln zł. Padły też dwa rekordy crowdfundingu udziałowego w Polsce.

Producent sprzętu wideo VR, Bivrost osiągnął 100% założonego celu w nieco ponad miesiąc i zebrał 1,6 mln zł. Z kolei polski start-up zarejestrowany w USA, producent gadżetu Lovely, pozyskał rekordową sumę odnotowaną przez crowdfunding udziałowy w Polsce – 1,64 mln zł. Platforma pomogła w zgromadzeniu środków także na takie projekty, jak Jeden Ślad, uBirds czy DrBarbara.pl.

– „Crowdway pokazał, że polscy inwestorzy są gotowi na inwestycje czterocyfrowe w młode projekty. Chcemy zachęcić ich do zaangażowania w kolejne podmioty, w tym projekty perspektywiczne, a jednocześnie bardziej przewidywalne pod względem zwrotu z inwestycji, niż ‘early-stage’. Nadal oczywiście będziemy analizować współpracę z obiecującymi start-upami na etapie ‘seed’ oraz przedsięwzięciami typu ‘spin-off’. W każdym przypadku będą to wiarygodne projekty, w które sami chcielibyśmy zainwestować” – powiedział nowy właściciel Crowdway, Jakub Niestrój, zapowiadając zmiany w strategii funkcjonowania platformy. Nowy Crowdway ma nie tylko rozszerzyć profil i skalę projektów na platformie. W przyszłości zaproponuje inwestorom także przedsięwzięcia stabilnego zwrotu, w tym bazujące na produktach nieruchomościowych.

Czytaj również:  Seria dobrych danych z USA umacnia dolara

– „Rozporządzenie UE zwiększające dozwoloną wartość oferty publicznej bez prospektu emisyjnego ze 100 tys. do 1 mln euro oraz plan uregulowania tzw. prostej spółki akcyjnej – PSA, to działania w dobrym kierunku. Stwarzają perspektywę, by rozszerzyć możliwości rozwoju naszej platformy i otworzyć jej działalność na biznesy znajdujące się w fazie szybkiego wzrostu. Mam nadzieję, że oczekiwane zmiany regulacji krajowych staną się impulsem do pełnego wykorzystania potencjału finansowania projektów przez crowdfunding” – dodaje Jakub Niestrój.