– 16,7 mln PLN gotówki na bilansie na koniec czerwca 2023
– Dynamiczny rozwój projektów w 2023:
- pilotażowe badanie kliniczne produktu na atopowe zapalenie skóry u psów wskazuje na wysoką skuteczność terapii
- pomyślne ukończenie badania klinicznego produktu na zapalenie stawów u psów
- faza rekrutacyjna wieloośrodkowego badania klinicznego produktu na zapalenie stawów u koni przebiega bez zakłóceń
Bioceltix, wrocławska spółka biotechnologiczna o profilu weterynaryjnym notowana na GPW, opublikowała sprawozdanie finansowe za 1H 2023 wraz z podsumowaniem elementów strategii zrealizowanych w 2023 roku oraz kluczowych planów.
Dzięki emisji akcji przeprowadzonej na wiosnę br. stan gotówki na koniec czerwca wyniósł 16,7 mln PLN. Cele emisji zakładały kontynuowanie rozwoju projektów opartych o immunomodulujące właściwości mezenchymalnych komórek macierzystych. W pierwszym półroczu tego roku Spółka prowadziła badania kliniczne i inne działania projektowe dla trzech kandydatów na leki, które będą stosowne w leczeniu: zmian zwyrodnieniowych stawów u psów (BCX-CM-J), atopowego zapalenia skóry u psów (BCX-CM-AD) i zapalenia stawów u koni (BCX-EM). Koszty działalności Spółki w 1H 2023 wyniosły 6,7 mln PLN, z czego znaczącą część stanowiły wydatki związane z badaniami produktów leczniczych prowadzonymi w licznych ośrodkach naukowych w Polsce i za granicą.
W maju Spółka opublikowała wyniki pilotażowego badania klinicznego produktu na atopowe zapalenie skóry u psów potwierdzające jego wysoki profil skuteczności i bezpieczeństwa. Obecnie Spółka prowadzi prace przygotowawcze niezbędne do uruchomienia właściwego badania klinicznego. Jednocześnie ubiega się o dofinansowanie kompletnej ścieżki rozwoju dla produktu atopowego w konkursie organizowanym przez PARP (Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości) w ramach FENG (Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki). W ostatnim czasie Spółka zakończyła też badanie kliniczne najbardziej zaawansowanego z portfolio produktu BCX-CM-J na zmiany zwyrodnieniowe stawów u psów. Wstępne dane opublikowane w lipcu wskazują na wysoką skuteczność terapii unikalnego produktu leczniczego opartego o mezenchymalne komórki macierzyste.
„W ciągu ostatniego półrocza projekty, które realizujemy w Bioceltix, mocno poszły do przodu. Niedawne zakończenie pierwszego pełnowymiarowego badania klinicznego było jednym z najważniejszych wydarzeń w całej historii istnienia naszej Spółki. Czekamy na ostateczne analizy statystyczne, ale już wstępne dane pozwalają wierzyć, że nasz produkt ma szansę zostać pierwszym na świecie lekiem weterynaryjnym zawierającym psie komórki macierzyste. Nasza pozycja w rozmowach z partnerami branżowymi jest silna jak nigdy wcześniej. Stoimy przed ogromną szansą zbudowania relacji biznesowych, które zapewnią nam status niekwestionowanego, światowego lidera w wykorzystaniu komórek macierzystych w leczeniu naszych czworonożnych pupili. Tymczasem z niemałą nadzieją czekamy na rozstrzygnięcie konkursu FENG. Uzyskanie tej dotacji zapewniłoby komfortowe warunki dla rozwoju naszej Spółki w bardzo długim terminie.” – podsumował dr inż. Paweł Wielgus, członek Zarządu Bioceltix.
„Nasze plany na kolejne miesiące są bardzo bogate. Oprócz zakończania prac nad raportem końcowym z badania klinicznego na zmiany zwyrodnieniowe stawów u psów, czeka nas jeszcze szereg zadań niezbędnych do uzyskania zezwolenia na dopuszczenie do obrotu tego produktu leczniczego. Prowadzimy intensywne prace dotyczące wszystkich pozostałych elementów dokumentacji, którą następnie złożymy do Europejskiej Agencji Leków. Bez zakłóceń i w bardzo dobrym tempie prowadzimy również wieloośrodkowe badanie kliniczne naszego produktu na zapalenie stawów u koni. Na chwilę obecną do badania klinicznego, w którym pierwsze podanie produktu miało miejsce w maju, została włączona około połowa pacjentów. W projekcie atopowym właściwe, wieloośrodkowe badanie kliniczne też niedługo startuje i już planujemy podanie tego leku pierwszemu pacjentowi zaraz po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń. Po złożeniu wniosków do regulatorów w poszczególnych krajach tempo tego procesu już nie zależy od nas, ale widzimy szansę, żeby pierwsze podania zrobić jeszcze w październiku” – zapowiada Łukasz Bzdzion, prezes i współzałożyciel Bioceltix.