Podaż i popyt na wrocławskim rynku mieszkaniowym w dalszym ciągu na wysokim poziomie

0

Popyt na wrocławskim rynku pierwotnym utrzyma się na wysokim poziomie. Dzięki odpowiednio wysokiej podaży, ceny nowych mieszkań prawdopodobnie wzrosną tylko nieznacznie. Jeszcze lepsza wiadomość czeka na poszukujących mieszkań z drugiej ręki, bowiem ceny na rynku wtórnym powinny pozostać stabilne. To najważniejsze informacje i prognozy na temat rynku mieszkaniowego we Wrocławiu, zawarte w raporcie E-VALUER INDEX 2017.

E-VALUER INDEX 2017 to już czwarta edycja kompleksowego raportu na temat rynku mieszkaniowego w Polsce, przygotowywanego przez ekspertów od wyceny nieruchomości z Emmerson Evaluation. Raport obejmuje mediany[1] cen transakcyjnych mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym oraz stawek czynszu w największych miastach Polski.

We Wrocławiu mediany cen transakcyjnych w 2016 roku wyniosły 5776 zł/mkw. dla rynku pierwotnego i 5236 zł/mkw. dla lokali używanych. Co ciekawe, to właśnie mieszkania z rynku wtórnego drożały w ubiegłym roku mocniej (wzrost cen o 3%) niż te nowo wybudowane (1%). Prognozy Emmerson Evaluation wskazują jednak, że w tym roku sytuacja może się odwrócić. Wzrost cen na rynku pierwotnym nieco przyspieszy (maksimum 2-3% wzrostu), podczas gdy ceny na rynku wtórnym pozostaną na obecnym poziomie.

– Popyt na nowe mieszkania we Wrocławiu pozostanie w 2017 roku na wysokim poziomie. Przy ograniczonej podaży byłby to impuls do silnego wzrostu cen. Na szczęście dla kupujących wrocławscy deweloperzy stanęli na wysokości zadania i także w bieżącym roku zapewnią odpowiednio dużą podaż na rynku wrocławskim, co sprawi, że ceny pójdą w górę tylko nieznacznie – podsumowuje Piotr Basiak, dyrektor regionalny Emmerson Evaluation we Wrocławiu.

Gdzie szukać najtańszych mieszkań?

Wrocław wyróżnia się na tle innych największych metropolii dużym zróżnicowaniem cen nowych i używanych mieszkań ze względu na lokalizację. Nie ma tu jednoznacznie najtańszej dzielnicy dla całego rynku mieszkaniowego. – W przypadku rynku pierwotnego najniższą medianę ceny za mkw., wynoszącą 5092 zł, zanotowaliśmy w dzielnicy Fabryczna, z kolei dla rynku wtórnego było to Psie Pole, z medianą ceny na poziomie 4860 zł/mkw. – wskazuje Piotr Basiak. Najdroższymi dzielnicami pod względem cen zakupu nowych mieszkań były natomiast Śródmieście (5980 zł/mkw.) i Stare Miasto (5973 zł/mkw.), które również okazało się najdroższą lokalizacją dla kupujących we Wrocławiu mieszkania z drugiej ręki (5747 zł/mkw.).

Czytaj również:  Rok kolejnych rekordów na rynku magazynowym przed nami

mieszkania Wrocław

Co się najlepiej sprzedaje?

– Intersująca jest także struktura sprzedaży lokali mieszkalnych według ich powierzchni. Dane z raportu E-VALUER INDEX 2017 wskazują, że we Wrocławiu na rynku pierwotnym najbardziej popularne były nieduże mieszkania – dodaje ekspert Emmerson Evluation. W Starym Mieście najmniejsze lokale (poniżej 35 mkw.) stanowiły nawet 41% sprzedanych ofert. W innych dzielnicach dominowały transakcje zakupu mieszkań o powierzchni 35-50 mkw (Śródmieście, Psie Pole, Fabryczna) lub 50-70 mkw. (Krzyki). Na rynku wtórnym w większości dzielnic bardziej popularne były mieszkania średnie (50-70 mkw.), jedynie na Starym Mieście prawie połowę sprzedaży stanowiły lokale mierzące od 35 do 50 mkw.

Wynajem kwitnie w każdej dzielnicy