Podaż i popyt na wrocławskim rynku mieszkaniowym w dalszym ciągu na wysokim poziomie

Wrocław

Popyt na wrocławskim rynku pierwotnym utrzyma się na wysokim poziomie. Dzięki odpowiednio wysokiej podaży, ceny nowych mieszkań prawdopodobnie wzrosną tylko nieznacznie. Jeszcze lepsza wiadomość czeka na poszukujących mieszkań z drugiej ręki, bowiem ceny na rynku wtórnym powinny pozostać stabilne. To najważniejsze informacje i prognozy na temat rynku mieszkaniowego we Wrocławiu, zawarte w raporcie E-VALUER INDEX 2017.

E-VALUER INDEX 2017 to już czwarta edycja kompleksowego raportu na temat rynku mieszkaniowego w Polsce, przygotowywanego przez ekspertów od wyceny nieruchomości z Emmerson Evaluation. Raport obejmuje mediany[1] cen transakcyjnych mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym oraz stawek czynszu w największych miastach Polski.

We Wrocławiu mediany cen transakcyjnych w 2016 roku wyniosły 5776 zł/mkw. dla rynku pierwotnego i 5236 zł/mkw. dla lokali używanych. Co ciekawe, to właśnie mieszkania z rynku wtórnego drożały w ubiegłym roku mocniej (wzrost cen o 3%) niż te nowo wybudowane (1%). Prognozy Emmerson Evaluation wskazują jednak, że w tym roku sytuacja może się odwrócić. Wzrost cen na rynku pierwotnym nieco przyspieszy (maksimum 2-3% wzrostu), podczas gdy ceny na rynku wtórnym pozostaną na obecnym poziomie.

– Popyt na nowe mieszkania we Wrocławiu pozostanie w 2017 roku na wysokim poziomie. Przy ograniczonej podaży byłby to impuls do silnego wzrostu cen. Na szczęście dla kupujących wrocławscy deweloperzy stanęli na wysokości zadania i także w bieżącym roku zapewnią odpowiednio dużą podaż na rynku wrocławskim, co sprawi, że ceny pójdą w górę tylko nieznacznie – podsumowuje Piotr Basiak, dyrektor regionalny Emmerson Evaluation we Wrocławiu.

Gdzie szukać najtańszych mieszkań?

Wrocław wyróżnia się na tle innych największych metropolii dużym zróżnicowaniem cen nowych i używanych mieszkań ze względu na lokalizację. Nie ma tu jednoznacznie najtańszej dzielnicy dla całego rynku mieszkaniowego. – W przypadku rynku pierwotnego najniższą medianę ceny za mkw., wynoszącą 5092 zł, zanotowaliśmy w dzielnicy Fabryczna, z kolei dla rynku wtórnego było to Psie Pole, z medianą ceny na poziomie 4860 zł/mkw. – wskazuje Piotr Basiak. Najdroższymi dzielnicami pod względem cen zakupu nowych mieszkań były natomiast Śródmieście (5980 zł/mkw.) i Stare Miasto (5973 zł/mkw.), które również okazało się najdroższą lokalizacją dla kupujących we Wrocławiu mieszkania z drugiej ręki (5747 zł/mkw.).

mieszkania Wrocław

Co się najlepiej sprzedaje?

– Intersująca jest także struktura sprzedaży lokali mieszkalnych według ich powierzchni. Dane z raportu E-VALUER INDEX 2017 wskazują, że we Wrocławiu na rynku pierwotnym najbardziej popularne były nieduże mieszkania – dodaje ekspert Emmerson Evluation. W Starym Mieście najmniejsze lokale (poniżej 35 mkw.) stanowiły nawet 41% sprzedanych ofert. W innych dzielnicach dominowały transakcje zakupu mieszkań o powierzchni 35-50 mkw (Śródmieście, Psie Pole, Fabryczna) lub 50-70 mkw. (Krzyki). Na rynku wtórnym w większości dzielnic bardziej popularne były mieszkania średnie (50-70 mkw.), jedynie na Starym Mieście prawie połowę sprzedaży stanowiły lokale mierzące od 35 do 50 mkw.

Wynajem kwitnie w każdej dzielnicy

Co ciekawe, na tle innych największych miast Polski, Wrocław wyróżnia się równomiernym rozłożeniem ofert najmu w poszczególnych dzielnicach. Najwięcej ofert lokali mieszkalnych do wynajęcia można znaleźć w Śródmieściu (26%), prawie po równo oferta rozkłada się pomiędzy Stare Miasto, Fabryczną i Krzyki (po ok. 20%). Najmniej ofert zanotowano w dzielnicy Psie Pole (13%). Warto też zauważyć, że wynajem mieszkania we Wrocławiu zapewnia stosunkowo korzystną stopę zwrotu, szczególnie na tle innych dużych ośrodków. Według danych Emmerson Evaluation, stopa zwrotu z wynajmu mieszkania we Wrocławiu waha się od 4,7-5,8%, co czyni stolicę województwa dolnośląskiego jedną z najbardziej rentownych lokalizacji wśród największych polskich metropolii.

[1] Mediana (tzw. wartość środkowa, dzieląca zbiór na dwie równe części) lepiej odzwierciedla informację na temat cen nieruchomości niż średnia, ponieważ na jej wynik, nie wpływają pojedyncze wartości znacznie odchylające się od większości transakcji typowych w całym zbiorze (takie jak np. zakup jednej nieruchomości luksusowej).