Praca tymczasowa będzie rzadziej stosowana

Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan
Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan
Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan
Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan

Nowe przepisy dotyczące pracy tymczasowej zniechęcą przedsiębiorców do stosowania tej formy zatrudnienia – uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt ustawy, który ma uregulować ten sposób zatrudniania.

Nowelizacja ustawy jest nakierowana na ograniczenie stosowania pracy tymczasowej w ramach umowy o pracę. Niepokoją takie propozycje jak:

– zwiększanie stopnia złożoności regulacji prowadzących do braku pewności po stronie podmiotów je stosujących,
– wprowadzanie nowych obciążeń i kosztów w przypadku umów o pracę (np. przerzucenie na przedsiębiorców kosztów wydłużania umowy o pracę do dnia porodu),
– wzmacnianie umów cywilnoprawnych kosztem umów o pracę,
– brak promowania umów o pracę poprzez wydłużenie okresu skierowania pracownika tymczasowego do 24 miesięcy, przy zatrudnieniu wyłącznie na podstawie umowy o pracę.

Zdaniem Lewiatana kwestia zapewnienia prawa do zasiłku macierzyńskiego w przypadku terminowego rozwiązania umowy o pracę na czas określony w przypadku pracy tymczasowej powinna zostać rozwiązana w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. Wyłączenie zastosowania zasady wydłużania umowy w pracy tymczasowej jest uzasadnione obiektywnie specyfiką tych form zatrudnienia. Zasada wydłużania umów terminowych do dnia porodu nie powinna mieć również zastosowania do kodeksowych umów na zastępstwo, co zaproponowano w projekcie.

Co ważne, kierunek zmian w ustawie nie uwzględnia unijnej zasady, iż zwiększaniu minimalnej ochrony pracowników tymczasowych powinna towarzyszyć weryfikacja ograniczeń i zakazów, które mogły zostać nałożone na pracę tymczasową.. Zaproponowane w ustawie zmiany budzą również zastrzeżenia z perspektywy zjawisk zachodzących na rynku pracy (zmiany demograficzne), jak i w kontekście zwiększającej się konkurencyjności i wzajemnej rywalizacji państw członkowskich na rynku wewnętrznym.

– Warto podkreślić, że praca tymczasowa, jako jedyna pośród elastycznych form zatrudnienia, ze swej istoty uwzględnia wzrost poziomu płac (m.in. poprzez wymóg porównywalności warunków zatrudnienia). Żałujemy, iż w projekcie nie skorzystano z możliwości promowania zatrudnienia na podstawie umów o pracę poprzez wydłużenie okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika do 24 miesięcy w przypadku wykonywania pracy w ramach umowy o pracę – mówi Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan