Bank Anglii zwiększa program skupu aktywów do 435 miliardów funtów!

Andrzej Kiedrowicz, ekspert KOI Capital
Andrzej Kiedrowicz, ekspert KOI Capital

Funt brytyjski mocno traci do innych walut po tym jak Bank Anglii nie tylko obniżył zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc., ale również zwiększył program zakupu obligacji aż o 60 mld funtów! Para GBPUSD traci ponad 1,5 proc. handlując już w pobliżu poziomu 1,3100 dolarów. Pomimo iż od czasu brytyjskiego referendum funt traci już ponad 14 proc. do dolara amerykańskiego, to dalsze spadki są bardzo prawdopodobne, co może doprowadzić parę GBPUSD pod koniec roku do poziomu 1,20 dolara lub nawet niżej. Para EURGBP zyskuje ponad 1,2 proc. handlując powyżej poziomu 0,8450 funta. Para GBPJPY traci ponad 1,5 proc. handlując poniżej poziomu 133 jenów

Była to najbardziej oczekiwana decyzja Banku Anglii od czasu, gdy 3 tygodnie temu zaskoczył on inwestorów pozostawiając stopy na niezmienionym poziomie. Tym razem nie mogło być zaskoczenia, Bank już wcześniej sygnalizował dzisiejszą obniżkę, więc szanse na taką decyzję wynosiły niemal 100 proc. Dodatkowo po lipcowym posiedzeniu Banku pojawiły się wyprzedzające wskaźniki ekonomiczne, wskazujące na spowolnienie gospodarcze. Odczyt indeksu usługowego PMI okazał się najsłabszy od 7 lat, a sondaże wskazują, iż brytyjskie PKB spadnie o 0,4 proc. w III kwartale roku.  Ze względu na powyższe dane większość analityków spodziewała się również wprowadzenia przez Bank Anglii dodatkowych działań mających na celu pobudzenie „schłodzonej” decyzją o Brexicie gospodarki. Tak też się stało i Bank Anglii zwiększył program zakupu brytyjskich obligacji skarbowych, tzw. „gilts” aż o 60 mld funtów do rekordowo wysokiego poziomu 435 mld funtów. Program zakupu aktywów rozpocznie się 8 sierpnia i będzie trwał przez następne 6 miesięcy. Bank Anglii skupi również z rynku obligacje korporacyjne do kwoty 10 mld funtów. Dodatkowo Bank poinformował, iż w razie potrzeby jest gotów na podjęcie dalszych kroków w celu pobudzenia brytyjskiej gospodarki, łącznie z cięciem stóp procentowych do zera.

Polski złoty zareagował umocnieniem do funta na decyzję Banku Anglii. Para GBPPLN traci 0,8 proc. handlując na poziomie 5,07 złotego. Jest to najwyższa wycena złotego w relacji do funta od połowy 2014 roku. Para EURPLN zyskuje obecnie około 0,4 proc. handlując nieco poniżej poziomu 4,30. Para USDPLN zyskuje obecnie około 0,6 proc. handlując powyżej poziomu 3,86. Para CHFPLN zyskuje obecnie około 0,5 proc. handlując powyżej poziomu 3,96.

Europejskie indeksy akcyjne zyskują na wartości po decyzji Banku Anglii. Szczególnie euforycznie na plan skupu obligacji korporacyjnych zareagował brytyjski indeks FTSE 100 który zyskuje już 1,5 proc. zbliżając się do poziomu 6700 punktów. Niemiecki DAX zyskuje 0,6 proc. handlując powyżej poziomu 10250 punktów a francuski CAC 40 zyskuje 0,7 proc. handlując powyżej poziomu 4350 punktów. WIG 20 zareagował bardzo pozytywnie na wieści z Wielkiej Brytanii, kluczowego partnera handlowego Polski, i zyskuje ponad 1,1 proc. handlując powyżej poziomu 1800 punktów. Również kontrakty na amerykańskie indeksy wskazują na plusowe otwarcie tamtejszego rynku.

Ropa naftowa WTI odbiła się o ponad 3 proc. od wczorajszego dołka na poziomie 39,30 dolarów za baryłkę po tym jak wczorajsze amerykańskie dane pokazały największy od kwietnia spadek zapasów benzyny, które w zeszłym tygodniu spadły aż o 3,26 mln baryłek. Mimo to ropa handluje wciąż w pobliżu poziomu 40$ dolarów za baryłkę, najniżej od kwietnia. Miedź traci dziś ponad 1,6 proc. i handluje nieco powyżej 2,16 dolarów za funta.

Andrzej Kiedrowicz
Chief Operating Officer
KOI Capital