Przedłużanie egzystencji na poziomie bankructwa

    0

    Nie jest jeszcze przesądzone w jaki sposób zostanie sfinansowane ratowanie górnictwa. Jeżeli rząd nakłoni do tego firmy energetyczne, w których udziały ma Skarb Państwa, to zapłacimy za to wszyscy, poprzez wyższe rachunki za prąd.

    Banki, w których zadłużone są kopanie nie chcą zamieniać długu na akcje Polskiej Grupy Górniczej, która ma powstać na bazie Kompanii Węglowej. Prawdopodobnie dwa banki odmówiły inne też nie są nastawione entuzjastycznie.
    Związane jest to z efektami ostatnich negocjacji pomiędzy związkami zawodowymi i rządem. Związkowcy zgodzili się na zawieszenie 14-tego wynagrodzenia w Kompanii Węglowej. -To za mało, to oznacza jedynie przedłużenie egzystencji na poziomie bankructwa – mówi w rozmowie z MarketNews24 Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
    Obecny rząd ma podobny problem jak i poprzedni rząd, tyle że ceny na rynku światowym węgla kamiennego są jeszcze niższe od wielu miesięcy. W tworzeniu Polskiej Grupy Górniczej pomóc ma energetyka, czyli te firmy z branży, w których akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Jeżeli taki będzie sposób sfinansowania utworzenia Polskiej Grupy Górniczej, to zapłacimy za to wszyscy, poprzez wyższe rachunki za prąd, ocenia ekspert FOR.