Raport CFTC – pozycje dużych graczy Forex AUD i GOLD

0

Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

Źródło: Opracowanie własne

– na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Gold – mocne wybicie i raport Commitment of Traders

Po weekendowych doniesieniach o kolejnej próbie jądrowej przeprowadzonej przez Pyongyanga notowania XAUUSD otworzyły się z luką wzrostową. Ruch wzrostowy na rynku metali szlachetnych trwa od kilku tygodni, co potwierdzone jest przez pozycjonowanie się zarządzających na rynku kontraktów terminowych, którzy cały czas na złocie zwiększają swoją pozycję netto.

Według najnowszego raportu Commitment of Traders w poprzednim tygodniu zarządzający otworzyli 25 348 długich pozycji względem 1 699 zamkniętych krótkich. Tym samym powiększyli swoje zaangażowanie do 221 126 pozycji netto, co jest najwyższym wynikiem od niemalże roku.

Czytaj również:  Rok temu czytalibyśmy te dane inaczej

Pozycje zarządzających, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Pozycje zarządzających, niebieskie bary - pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta - netto

Źródło: Cme Group

Trend może być kontynuowany, aczkolwiek należy mieć na uwadze ilość pozycji długich względem krótkich na kontraktach terminowych. Historycznie, zbyt jednostronne pozycjonowanie doprowadzała do mocnych odwrotów na rynku.

Z kolei patrząc na analizę techniczną nie mamy jasnego sygnału kontynuacji wzrostów. Z jednej strony kurs wybił się ponad opór ale z drugiej znaleźliśmy się przy kolejnym, a także blisko szczytu z poprzedniego roku.

Notowania Gold, interwał tygodniowy

Notowania Gold, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Notowania gold znalazły się na krótkoterminowym oporze. Nawet jeżeli bastion niedźwiedzi padnie, to prawdziwa twierdza znajduje się na poziomie 1375 USD. Z drugiej strony korekta nie powinna zawędrować niżej niż 1295 USD.

AUDUSD – zbyt duży huraoptymizm

Notowania AUD/USD znalazły się między młotem a kowadłem. Analiza pozycji dużych graczy, a w szczególności funduszy lewarowanych pokazuje zbyt duży optymizm żywiony do dolara australijskiego. Na kontraktach terminowych pozycje netto funduszy hedge wzrosły w okolicę dawno niewidzianych poziomów. Pomimo tego w ostatnim tygodniu podmioty te otworzyły prawie 6 tysięcy długich pozycji względem tysiąca krótkich.

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary - pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta - netto

Źródło: Cme Group

Zbyt duży optymizm zawsze prowadził do przewartościowania danego aktywa, a to wcześniej czy później kończyło się sporą wyprzedażą.

Notowania AUDUSD, interwał tygodniowy

Notowania AUDUSD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Na wykresie tygodniowym notowania AUDUSD znalazły się w kłopotliwym miejscu. Z jednej strony mamy mocny opór a z drugiej wsparcie. Niedźwiedzie zdołały obronić opór w okolicy 0.80. Wszystko wskazuje na to, że korekta może ściągnąć notowania w okolicę 0.77, a dopiero potem powinniśmy oczekiwać kontynuacji trendu wzrostowego.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych