Refluks u niemowlaka – leczenie osteopatyczne

osteopatia niemowląt Kraków

Niemowlęta są dla swoich rodziców ósmym cudem świata i sprawiają im nieopisaną radość. Jednak dziecko, które jest nieszczęśliwe, przemęczone lub zestresowane, może mieć wpływ także na nieprzespane noce mamy i taty. Noworodki są naturalnie podatne na dyskomfort trawienny, ponieważ ich organizm dopiero przyzwyczaja się do całego procesu jedzenia i trawienia. Ale niektóre dzieci doświadczają problemów, które mogą skutkować pojawieniem się bardzo nieprzyjemnego refluksu. Jednym z rozwiązań tego typu problemów może być wizyta u wykwalifikowanego osteopaty niemowląt i noworodków.

Czy leczenie osteopatyczne może pomóc pozbyć się problemu refluksu u niemowląt?

Refluks występuje u niemowląt, gdy zwieracz żołądka nie zamyka się w pełni, co pozwala na wrócenie się mleka i kwasu żołądkowego do przełyku, a czasami do ust, wskutek czego mogą wystąpić wymioty. Nie zawsze jednak się zdarzają, dlatego niektóre refluksy, tzw. ciche, mogą pozostać niewykryte przez dłuższy czas. Refluks u niemowląt może powodować między innymi zwiększoną drażliwość, zły sen, nadmierny płacz, zmiany w zachowaniu, złe nawyki żywieniowe, częste ulewanie lub wymioty.

Bezpośrednie leczenie mięśnia zwieracza żołądka dziecka za pomocą osteopatii nie jest możliwe. Więc kiedy mama z dzieckiem cierpiącym na refluks lub problemy trawienne przychodzi do osteopaty, leczenie będzie miało na celu rozwiązanie wszelkich strukturalnych zaburzeń równowagi przez działanie na przeponę, brzuch, klatkę piersiową, szyję i miednicę. To napięcie właśnie w tych obszarach może pogorszyć refluks i przyczynić się do innych zmian i problemów trawiennych. Leczenie może pomóc w uspokojeniu układu nerwowego oraz zmniejszeniu bólu i dyskomfortu.

W jaki sposób osteopatia rozwiązuje problem refluksu u dzieci?

Metodą osteopatii stosowaną w przypadku problemu niemowlęcego refluksu, jest osteopatia krzyżowo-czaszkowa. Leczenie polega na zmniejszeniu podrażnienia nerwów, które regulują pracę przewodu pokarmowego i zmniejszeniu napięcia w przeponie oddechowej. Elementem, nad którym można pracować podczas wizyt u osteopaty, aby złagodzić objawy refluksu u niemowląt, będzie więc nerw błędny. Kiedy jest on uszkodzony, być może ze względu na to jak przebiegł proces porodu, lub sposób, w jaki dziecko ułożone było w macicy, wymagana komunikacja pomiędzy nerwem błędnym a przewodem pokarmowym, może zostać zakłócona, potencjalnie spowalniając skurcze zwieracza i zaburzając zdolności trawienne. W rezultacie zmniejsza się także nacisk na zastawkę przełyku, która umożliwia pozostanie treści pokarmowej, tam, gdzie jej miejsce, czyli w żołądku, aż do strawienia.

Osteopata dziecięcy może delikatnie masować nerw błędny, aby ponownie otworzyć komunikację, rozluźniając przy tym przewód pokarmowy, co często przywraca dziecku spokój na jakiś czas lub na stałe. Gdy układ trawienny się ustabilizuje, poprawi się także rytm snu dziecka. Czasami niemowlęta mogą wymagać środka zobojętniającego kwas żołądkowy, jako krótkotrwałego leczenia. W takich przypadkach osteopaci radzą rodzicom, aby w tym celu udali się do swojego lekarza rodzinnego.

Profilaktyka i właściwe karmienie niemowlęcia

Rodzice także mogą pomóc niemowlęciu, które cierpi na refluks. Pomiędzy wizytami u osteopaty lub w łagodniejszych przypadkach, zadziałać może trzymanie dziecka w pozycji pionowej podczas karmienia i przez co najmniej 30 minut. Celem takiego działania jest utrzymanie dziecka jak najbardziej nieruchomo, wykorzystując czas po karmieniu jako czas wyciszenia. Delikatne ruchy, na przykład noszenie w chuście lub pchanie w wózku także mogą zadziałać, o ile dziecko wciąż pozostaje w pozycji pionowej. Niektóre wózki lub foteliki dziecięce mogą być zbyt głębokie i w takich przypadkach warto umieścić złożony kocyk pod plecami dziecka. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym mogą wymagać dłuższych okresów wyciszenia, ponieważ jest ono trawione wolniej niż mleko matki.

W niektórych przypadkach może być tak, że noworodek po leczeniu osteopatycznym wraca do domu i dalej jest poddawany bodźcom, które powodują objawy refluksu, lub temu, co nazwać można przeciążeniem trawiennym, a więc zbyt częstym i zbyt obfitym karmieniem. Powoduje to powrót napięcia do przewodu pokarmowego, co z kolei powoduje napięcie nerwu błędnego. Więc chociaż osteopaci mogą pomóc w pozbyciu się objawów refluksu, a dla niektórych noworodków rozluźnienie nerwu błędnego jest wszystkim, czego potrzebują, aby objawy zniknęły na dobre, wciąż ważny jest sposób, w jaki dzieckiem opiekują się rodzicem, oraz to, jak jest ono karmione.

Tak więc, jeśli twoje dziecko było leczone przez osteopatę i czuło się lepiej przez jeden lub kilka dni, ale potem wróciło jego niespokojne zachowanie, skontaktuj się z lekarzem i dowiedz się, czy np. twój sposób karmienia nie przyczynia się do powstawania kolejnych problemów. Często też już w czasie wizyty u osteopaty zapyta on o podstawowe rzeczy, włączając w to proces ciąży, porodu, czy karmienia dziecka. Już wtedy możesz więc dowiedzieć się, jak sprawić, aby dziecko miało warunki umożliwiające jak najłatwiejsze i bezproblemowe przyjmowanie pokarmu.