Rozwój e-commerce wyzwaniem dla logistyki magazynowej

Rozwój e-commerce wyzwaniem dla logistyki magazynowej

W ciągu ostatniej dekady diametralnie zmienił się krajobraz e-handlu oraz działań logistycznych. Dziś logistyka jest, tak naprawdę, jednym z priorytetowych elementów wpływających na efektywną sprzedaż. Mimo że procesy magazynowe odbywają się w tle, mają ogromny wpływ na zadowolenie klienta. Aby zbudować skuteczny model zarządzania logistyką w branży e-commerce, warto wykorzystać profesjonalny system WMS.

Dynamiczny rozwój sektora e-commerce

Według raportu opublikowanego przez firmę Prologis, wraz z rozwojem branży e-commerce, zwiększył się popyt na powierzchnię logistyczną. Jak wskazują różne dane, już w trzecim kwartale 2020 roku łączna podaż powierzchni magazynowych w Polsce przekroczyła 20 milionów m2. Dla porównania, w 2000 roku zajmowała om jedynie setki tysięcy metrów kwadratowych. Warto dodać, że polski rynek e-commerce rósł do 2019 roku średnio o ponad 18 proc. procent rocznie, jednak w ciągu ostatniego 1,5 roku liczba się ta wzrosła aż do 35 proc.

Niewątpliwie tak dynamiczny rozwój branży związany jest m.in. z pandemią. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wielu osób przeszło nie tylko na pracę zdalną, ale też gruntownie zmieniło nawyki zakupowe. Wielu konsumentów odważyło się w końcu kupować przez internet. Klienci coraz częściej oczekują też błyskawicznych dostaw, terminowości oraz precyzyjnych informacji na temat dostępności produktów. Okazuje się również, że nie mają oni już problemu z odsyłaniem dużych paczek. Rynek musiał zatem dostosować się do nowych potrzeb konsumentów.

Nie bez znaczenia jest również to, że żyjemy w epoce chronicznego braku czasu. Chcąc nie chcąc, klient czasem musi skorzystać z oferty sklepów internetowych. Taka forma zakupów jest również relatywnie komfortowa oraz bezpieczna, co z kolei konsumenci coraz częściej dostrzegają i doceniają.

Aby sprostać potrzebom klientów, sklepy internetowe starają się m.in. skrócić łańcuch dostaw, zminimalizować dystans pomiędzy jego poszczególnymi ogniwami, ale też usprawnić przepływ informacji między nimi. Ważne jest również, aby zautomatyzować możliwie jak najwięcej procesów podczas sprzedaży – w tym celu przyda Ci się narzędzie xSale. Aby sklep internetowy mógł sprawnie funkcjonować, liczba realizowanych transakcji nie doprowadzała do przestojów, a przestrzeń magazynowa była w pełni wykorzystywana, potrzebny jest również także niezastąpiony, profesjonalny system WMS, jak np. WMS Futuriti.

System WMS – co to jest?

System WMS (ang. Warehouse Management Software) to, innymi słowy, system do zarządzania magazynem. Dzięki niemu można kontrolować, koordynować, usprawniać i optymalizować odbywające się w nim procesy oraz działania. Pozwala on efektywnie wykorzystywać przestrzeń magazynową oraz nią zarządzać, prowadzić racjonalną gospodarkę zapasami, zapewniać odpowiedni przypływ informacji oraz obieg dokumentacji, a także usprawniać proces inwentaryzacji – to jednak zaledwie początek jego szerokiego wachlarzu możliwości.

Każdy program do zarządzania magazynem powinien być wyposażony w następujące funkcjonalności.

  • Zarządzanie lokalizacją – funkcja ta służy do zarządzania zleceniami dotyczącymi umieszczania towarów w magazynie; dzięki niej można się dowiedzieć, jaka lokalizacja dla danego produktu będzie najlepsza, np. w zależności od jego wymiarów oraz właściwości.
  • Przyjmowanie towaru – polega na ewidencjonowaniu oraz kontrolowaniu towarów, które zostały zakupione od dostawcy bądź wysłane z innego magazynu, a także zwrócone przez klienta; w ramach przyjęcia pobierane są również dane logistyczne towaru (np. data ważności, numer partii czy numer seryjny).
  • Kontrola stanu magazynowego – pozwala ustalić lokalizację, liczbę oraz stan magazynowanych towarów w czasie rzeczywistym.
  • Zarządzanie wysyłką towaru z magazynu – w ramach tej funkcji system WMS zbiera i grupuje zamówienia tak, aby ich realizacja była jak najkrótsza, etykietuje też paczki (dzięki czemu ich identyfikacja jest łatwiejsza) oraz umożliwia zarządzanie załadunkiem towarów na pojazdy (dzięki czemu są one wysyłane do odpowiednich klientów).
  • Kompletowanie towaru – program do zarządzania magazynem pokazuje pracownikom zoptymalizowaną ścieżkę kompletacji, co z kolei usprawnia proces realizacji zamówienia.
  • Inwentaryzacja towaru – profesjonalny system WMS pozwala na przeprowadzenie inwentaryzacji całego magazynu bądź też inwentaryzacji szczegółowej konkretnego artykułu, lokalizacji lub strefy.

Kiedy wdrożyć system WMS? Dla kogo będzie on odpowiedni?

Warto zdecydować się na wdrożenie systemu WMS głównie wtedy, gdy liczba zamówień zaczyna wykraczać poza możliwości osób zatrudnionych. Jeśli w Twoim sklepie internetowym pojawia się coraz więcej zamówień, a oferta jest nieustannie rozbudowywana, zdecydowanie czas na zmiany – jeśli ich nie wprowadzisz, w pewnym momencie zauważysz, że dotychczas szybko rosnące statystyki zaczną po prostu zwalniać.

Korzyści z wdrożenia systemu WMS

System WMS to rozwiązanie, które pozwala przyspieszyć rozwój firmy, zwiększyć wydajność pracowników oraz ustandaryzować pracę magazynu. Poniżej podajemy najważniejsze korzyści z wdrożenia systemu WMS.

Usprawnienie pracy magazynu

Zdecydowanie największą zaletą omawianego rozwiązania jest usprawnienie pracy magazynu. Program do jego zarządzania ułatwia pracę i sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest odnaleźć określone towary, które przypisane są do konkretnych lokalizacji, a do tego opatrzone odpowiednimi kodami kreskowymi. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy artykułów w magazynie jest bardzo dużo i rozlokowane są one na dużej powierzchni. Dzięki temu można też ograniczyć ryzyko ewentualnych pomyłek, a w konsekwencji – ograniczyć liczbę zwrotów.

Lepsza obsługa klientów

System do zarządzania magazynem pozwoli Ci skrócić czas realizacji zamówień oraz sprawi, że przesyłki będą szybciej wysyłane do klientów. Dzięki temu będą oni bardziej usatysfakcjonowani i być może kupią w przyszłości kolejne produkty w Twoim sklepie. Możliwość szybszej wysyłki związana jest z kolei z szybką rejestracją przez program zapotrzebowania wysyłkowego, na bazie którego pracownik przygotowuje zamówienie.

Optymalizacja przestrzeni magazynowej

Odpowiedni program do zarządzania magazynem pozwala lepiej i efektywniej wykorzystać jego przestrzeń. Można powiedzieć, że „uczy się” on magazynu, dzięki czemu sposób rozmieszczania konkretnych towarów jest zawsze dopasowany do aktualnych, panujących w nim warunków. Warto zaznaczyć, że wiele firm po wdrożeniu systemu WMS zauważyło, iż można pomieścić w magazynie nawet dziesięć razy większą liczbę produktów bez potrzeby zwiększania jego powierzchni.

Szybsze wdrażanie nowych pracowników

Dokładne informacje na temat przechowywanych w magazynie produktów i ich lokalizacji, a także propozycje najbardziej optymalnych tras pozwalających na szybkie dotarcie do określonego towaru sprawiają, że wdrażanie nowych pracowników przebiega o wiele szybciej – cały proces zajmuje zaledwie kilka godzin. To pozwala z kolei zminimalizować koszty. Osoby zatrudnione nie muszą „uczyć się” magazynu, ponieważ robi to za nich system WMS.

Podsumowanie

System WMS to, tak naprawdę, system naczyń połączonych, który nie tylko pozwala zautomatyzować wiele procesów, ale i sprawdza się jako istotny element szeroko pojętej strategii magazynowej. Z pewnością pomoże Ci zbudować model biznesowy, który zwiększy wydajność i przyspieszy działanie Twojej firmy, a do tego zminimalizuje ryzyko rozmaitych pomyłek. Jeśli Twoja firma zaczyna sobie nie radzić z coraz większą liczbą zamówień, WMS Futuriti będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.