Savills: biurowa Warszawa czeka na kolejne spektakularne transakcje

Daniel Czarnecki z Savills
Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego, Savills

Po rekordowym 2018 roku rynek nieruchomości biurowych w Warszawie łapie oddech w oczekiwaniu na kolejne spektakularne transakcje i ukończenie nowych budynków wieżowych. W pierwszym kwartale 2019 roku stolica wzbogaciła się o trzy budynki biurowe a kolejne 775 000 m kw. nowej powierzchni pozostaje w budowie, podaje firma doradcza Savills.

W okresie od początku stycznia do końca marca 2019 r. w Warszawie wynajęto ponad 140 100 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Największą transakcją najmu było nowe biuro Wirtualnej Polski (7000 m kw.), które mieścić się będzie w kompleksie Business Garden.

Z opublikowanego przez Savills najnowszego raportu Market in Minutes wynika, że na koniec pierwszego kwartału 2019 r. w Warszawie było już blisko 5,5 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, w tym 20 200 m kw. oddanych do użytkowania w pierwszych trzech miesiącach roku. Największym obiektem dostarczonym na rynek w tym czasie był budynek B kompleksu Spark (15 700 m kw.), którego deweloperem jest Skanska Property Poland.

Na koniec marca 2019 r. w budowie pozostawało ok. 775 000 m kw. powierzchni biurowej, w tym wysokościowce takie jak Mennica Legacy Tower, Skyliner, Varso Place, The Warsaw Hub i Warsaw Unit, a także budynek wieżowy w ramach kompleksu Generation Park. Jedynym spośród wymienionych obiektów, który ukończony zostanie jeszcze w tym roku będzie Mennica Legacy Tower. Łącznie do końca 2019 r. w Warszawie przybędzie 237 000 m kw. nowej powierzchni, z czego ok. 66% jest już wynajęte bądź zarezerwowane poprzez popisanie listu intencyjnego lub umowy przednajmu.

Zgodnie z danymi Savills, średnia stopa pustostanów dla Warszawy pod koniec marca 2019 r. wyniosła 9,1%, co oznacza nieznaczny wzrost w porównaniu z końcem 2018 r. (o 0,4 pp.). Najwięcej niewynajętej powierzchni biurowej (16,3%) znajduje się na Mokotowie, a najniższy współczynnik (4,6%) przypada na strefę zachodnią.

„Jak wynika z naszych analiz, na koniec marca 2019 r. czynsze nominalne za najlepsze powierzchnie biurowe w centralnych lokalizacjach, ze względu na ograniczoną nową podaż, nieznacznie wzrosły. Niemniej jednak w krótkoterminowej perspektywie spodziewamy się stabilizacji poziomu czynszów, wraz z jednoczesnym dalszym ograniczaniem pakietu zachęt oferowanych potencjalnym najemcom, m.in. z powodu kosztów prac budowlanych i wykończeniowych, które znacząco wzrosły w zeszłym roku. W dłuższej perspektywie czynsze za najlepsze lokalizacje mogą wykazywać potencjał wzrostowy” – powiedział Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego, Savills.

W Centralnym Obszarze Biznesu oraz w Centrum czynsze nominalne kształtują się na poziomie od 21,00 do 25,50 euro/m kw./miesiąc za powierzchnie na najwyższych piętrach wieżowców. W najlepszych budynkach zlokalizowanych w granicach Służewca wahają się od 13,00 do 14,75 euro/m kw./miesiąc.

Daniel Czarnecki z Savills„Wysoki poziom zabezpieczenia umowami najmu powierzchni w budowie, wynoszący prawie 50%, pokazuje, że warszawski rynek biurowy niezmiennie pozostaje niezwykle atrakcyjny i jest na nim miejsce na kolejne projekty. Obecnie znajdujemy się w okresie przejściowym, pomiędzy rekordowym pod względem popytu zeszłym rokiem, a najbliższymi kwartałami, które przyniosą znaczący wzrost podaży. Liczba dużych transakcji w toku, w tym spodziewana w najbliższym czasie finalizacja spektakularnej umowy najmu podpisanej przez mBank na powierzchnię w Mennica Legacy Tower, pokazuje jednak, że o nowe biuro wcale nie musi być teraz dużo łatwiej, niż ostatnio. W tej chwili powinniśmy mieć do czynienia ze stabilizacją, bez znaczących odchyleń w kierunku rynku najemcy lub wynajmującego, z wyjątkiem najlepszych lokalizacji, w których właściciele nieruchomości mogą mieć nieco silniejszą pozycję negocjacyjną” – podsumowuje Daniel Czarnecki z Savills.