Spadek ratingu Włoch. Włosi chcą pozwać agencję ratingową

W pt. Moody’s obciął rating Włoch do Baa3 (najniższy inwest.) z perspektywą stabilną.

0

Wybory samorządowe w Polsce utrwalają podziały, ale odbyły się wyjątkowo spokojnie. Włoska organizacja obrony praw konsumentów chce pozwać agencję ratingową.

Czy ktoś tych wyborów nie wygrał?

Wyniki wyborów samorządowych mają jedną specyficzną cechę. Wygrywa je większość formacji biorących w nich udział. Jest to możliwe głównie dlatego, że każdy bierze jako kryterium to co jest mu wygodne. Jedni liczą największe miasta i wtedy wygrywa koalicja Platformy i Nowoczesnej. Z drugiej strony można liczyć miejsca w sejmikach, wtedy górą jest Prawo i Sprawiedliwość. Jak zareagował rynek? Inwestorzy byli najwyraźniej przygotowani na więcej emocji i niespodzianek. Ponieważ jak na razie wszystko przebiegło gładko poniedziałek rozpoczęliśmy od umacniania się złotego względem głównych walut.

Czy da się zaskarżyć zmianę ratingu?

Jak się okazuje na pewno można spróbować. Włoska organizacja obrony praw konsumentów doszła do wniosku, że piątkowa decyzja agencji Moody’s narusza ich interesy. To wtedy agencja Moody’s obniżał ocenę włoskiego długu z poziomu Baa2 na Baa3. Co to realnie oznacza? Jest to najniższa nota, która traktowana jest jako inwestycyjna. Poniżej tego poziomu zaczynają się noty nieinwestycyjne i spekulacyjne. Powodem obniżki był wzrost deficytu budżetowego oraz napięta sytuacja z Unią Europejską w związku z gwałtownym wzrostem wydatków budżetowych. Organizacja konsumentów zwraca uwagę, że decyzja zapadła na kilka dni przed decyzją Unii Europejskiej. Tym samym traktują to jako presję na Unię. Sama decyzja jest również niekorzystna dla włoskich konsumentów, gdyż państwo w związku z tym będzie się zadłużać drożej. Co ciekawe w piątek wieczorem miała miejsce interwencja na rynku długu a rentowność włoskich obligacji gwałtownie spadła.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych. Dni wolne są dzisiaj na Węgrzech i w Nowej Zelandii.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Runda trzecia - Giełdy, euro i złoty w dół