Spowolnienie wzrostów cen produktów rolnych

traktor rolnik

Zboża: Niska dynamika cen rzepaku w Polsce i UE spowodowana jest wyższą podażą wewnętrzną. Na spadek wpływa także rosnący import nasion z Ukrainy oraz większy import biodiesla. Ten nasilił się w 4q17 wskutek zmniejszenia ceł na biodiesel pochodzący z Argentyny.

Mleko: Zwiększa się popyt na sery w Japonii. Spadek produkcji mleka w tym kraju oraz rosnące spożycie będą czynnikami sprzyjającymi dalszemu wzrostowi unijnego eksportu. Dynamika cen mleka w Polsce obniża się. W kierunku spadków oddziałuje większa krajowa produkcja mleka napędzana wzrostem pogłowia krów. Jednak spodziewana niższa produkcja w Nowej Zelandii może ograniczać spadki cen na rynku mleka.ceny netto produktów rolnych

Mięso: Pogłowie świń w Polsce w grudniu 2017 r. wzrosło o 7,1% r/r przyczyniając się do pogorszenia koniunktury na rynku żywca wieprzowego. Wzrost pogłowia obserwowany jest również w innych krajach UE i nie stanowi podstaw do oczekiwań istotnych wzrostów cen trzody chlewnej w 1h18.

Owoce i warzywa: Niższa produkcja owoców miękkich i tym samym mrożonek owocowych przełożyła się na spadek eksportu mrożonych owoców. Dodatkowo wysoki import mrożonych malin przez UE poskutkował spadkiem ich cen, pomimo znacznie niższej produkcji w Polsce. Ceny mrożonych malin osiągnęły poziom najniższy od 2012 r.

Otoczenie rolnictwa:

Zgodnie z projektem ustawy z dn. 15 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o paszach (Dz. U. z 2017 r. poz. 453), termin wprowadzenia zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych (GMO) ma zostać przesunięty z 1 stycznia 2019 r. na 1 stycznia 2024 r.

Wzrasta produkcja pestycydów w Polsce pod wpływem rosnącego zapotrzebowania krajowego i dynamicznie rozwijającego się eksportu.

Autor/Źródło: PKO Bank Polski