Sprawdź co wpływa na indeks WIG 20

GPW

Ostatnie wzrosty na amerykańskim rynku akcji wskazują na huraoptymizm, który został rozsiany na globalny rynek kapitałowy. Skutki dużego optymizmu widać także po polskim rynku kapitałowym. Niemniej jednak każdy huraoptymizm kończy się mocniejszą korekta i ostudzeniem emocji.

Ostatnie wzrosty na rynku kapitałowym doprowadziły do największej migracji kapitału do funduszy aktywnie zarządzających, co tylko napędzało kolejne wzrosty. W poprzednim tygodniu do funduszy aktywnych wpłynęło 12.2 mld USD, co jest historycznym rekordem.

BOFA napływ kapitalu

Oprócz tego wskaźnik byka oraz niedźwiedzia, który został opracowany przez BofA Merrill Lynch Global Investment Strategy wskazuje na bardzo ekstremalne przesilenie rynku (w krótkim terminie).

Bofa bull

Pomimo coraz większej ilości sygnałów zapowiadających krótkoterminową korektę rynek byka trwa w najlepsze. Inwestorzy podnoszą swoje oczekiwania co do dalszego wzrostu notowań, aczkolwiek analizując historię dowiemy się jednego – żaden trend nie trwa wiecznie, nawet ten najmocniejszy (np. trend wzrostowy na notowaniach Bitcoina przerywany 50 procentowymi korektami notowań).

A jak ma się to wszystko do notowań indeksu WIG 20?

Na samym początku warto przypomnieć, iż kapitalizacja giełdy w Stanach Zjednoczonych wynosi 40 procent kapitalizacji globalnej. Zatem notowania giełdy amerykańskiej wywierają największy wpływ na rynek globalny. Na tle historycznym wyprzedaż giełdy w Stanach Zjednoczonych kończyła się przeważnie spadkami na polskim rynku kapitałowym.

WIG 20 – analiza techniczna

W ostatnich czasie na indeksie WIG doszło do pokonania szczytu z 2013 roku, co było oczywiście wydarzeniem miesiąca i na długo pozostanie w pamięci inwestorów. Inwestorzy na polskim rynku kapitałowym długo wyczekiwali na ten moment. Jednak ze względu na duży huraoptymizm na amerykańskim rynku prawdopodobnie przyjdzie nam poczekać na trwałe pokonanie poziomu 2636 punktów. Jeżeli amerykański indeks znajdzie się w korekcie, to WIG 20 również się w niej znajdzie. A gdzie korekta może się zakończyć? Najbliższym wsparciem na interwale miesięcznym znajduje się w okolicy 2360 punktów.

Notowania WIG 20, interwał miesięczny

Notowania WIG 20, interwał miesięczny

Źródło: Admiral Markets

Kolejnym argumentem za kilkutygodniową korektą jest negatywna dywergencja na oscylatorze stochastycznym.

Oprócz tego korekta na globalnym rynku kapitałowy przełoży się na osłabienie rodzimej waluty. W trakcie korekty na globalnym rynku kapitał zaczyna migrować do bezpiecznych przystani, do których nie zaliczamy polskiej waluty ani obligacji. Kapitał przekierowywany jest do Japonii, Stanów Zjednoczonych lub tez Szwajcarii.

Żadnego rynku nie możemy traktować jako osobnego aktywa, ponieważ rynek działa jak powiązana sieć połączeń. Jedno wydarzenie wpływa na rynek, a to przekłada się na notowania pozostałych rynków.

PLN – analiza techniczna

Przebicie poziomu 3.50 na parze walutowej USDPLN stało się faktem. Aktualnie sprzedający dolara amerykańskiego celują w okolicę 3.27, co prawdopodobnie zostanie osiągnięte. Aczkolwiek w scenariuszu korekty na globalnym rynku inwestorzy zaczną skupywać USD za PLN, co doprowadzi do korekty notowań. Ostatnio przebite wsparcie stało się oporem, zatem korekta może sięgnąć poziomu 3.50.

Notowania USDPLN, interwał tygodniowy

Notowania USDPLN, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Mateusz Groszek

Analityk Rynków Finansowych