Sprawdź najnowszą analizę USDPLN oraz USDCHF

dolar złoty

Przez cały 2017 rok polska waluta lśniła, umacniała się względem większości walut na całym świecie. Powodem był dobry stan gospodarki polskiej, umocnienie indeksu WIG 20, słaby dolar amerykański oraz odwrócenie tendencji odpływu kapitału z państw rozwijających się. Na notowaniach pary walutowej USDPLN sprzedającym udało się pokonać mocną strefę popytu 3.53-3.577, która łączyła ze sobą minima z 2015 roku. Strefa została pokonana pod koniec grudnia ubiegłego roku. Z kolei od początku 2018 roku notowania USDPLN znajdują się w korekcie, która ma bardzo ograniczony zasięg.

Korekta może zatrzymać się w okolicy wcześniejszego wsparcia, które teraz odpowiada za opór. Przebicie strefy może sprawić bardzo dużo problemów dla kupujących, dlatego bazowym scenariuszem pozostanie obrona strefy podaży. Aczkolwiek gdyby do tego doszło, to kolejnym miejsce, gdzie wzrosty pary walutowej USDPLN mogą się zatrzymać jest strefy podaży 3.67-3.73, która już raz została przetestowana.

Spoglądając na główne wskaźniki jak EMA 20, MACD, Alligator oraz SMA 50 trend spadkowy na interwale daily oraz weekly jest w tym samym kierunku, czyli mamy utrzymanie tendencji spadkowej. Z kolei na interwale czterogodzinowym notowania znalazły się powyżej krótkoterminowej średniej kroczącej 20 EMA oraz 50 SMA. Zmiana trendu na mniejszym interwale mogłaby zwiastować zakończeniu korekty. Kolejnym celem sprzedających może być psychologiczna bariera poziomu 3.40, po czym następnie kurs może zmierzać w okolicę 3.30. Wskaźnik użyty w analizie obrazujący kilka interwałów czasowych oraz wskaźniki AT jest dostępny razem z dodatkiem MetaTrader 4 Supreme Edition.

usdpln

Źródło: AdmiralMarkets

Jednym zagrożeniem dla kontynuacji trendu spadkowego jest oscylator stochastyczny, który wskazuje na bardzo silnie wyprzedanie kursu.

USDCHF

Kolejną ciekawą parą walutową tygodnia jest USDCHF, od początku grudnia na interwale dziennym notowania znajdują się w kanale spadkowym. Ostatni test dolnej bandy kanału spadkowego zakończył się mocną, kilkudniową korektą kursu. Stronie kupującej udało się wywindować kurs w okolicę strefy podaży 0.983. Wskaźniki podążające za trendem wskazują na trend spadkowy na interwale tygodniowym oraz dziennym. Z kolei na interwale niższego rzędu jak czterogodzinowym mamy do czynienia z korektą wzrostową, która może dojść nawet do górnej bandy kanału wzrostowego. Niemniej jednak oscylator stochastyczny wskazuje na mocne wykupienie kursu.

Jeżeli notowania na interwale czterogodzinowym przebiłyby średnią kroczącą EMA 20 oraz SMA 50, to mogłoby to być jednoznaczne z zakończeniem korekty, a sam kurs zmierzałby w okolicę dolnej bandy kanału spadkowego.

usdchf

Źródło: AdmiralMarkets

Dział Analiz AdmiralMarkets