Święta w magazynach – organizacja pracy i optymalizacja przepustowości magazynu

0

Dla większości przedsiębiorstw handlowych grudzień to okres największej aktywności w ciągu roku. Podpowiadamy, jak ekonomicznie zwiększyć w tym czasie przepustowość magazynu.

Sezonowa intensyfikacja prac, typowa dla okresu przedświątecznego, często wymusza zmianę organizacji pracy i optymalizację wykorzystania zasobów. Zdarza się jednak, że utrzymywana przez cały rok flota i kadra nie są w stanie sprostać ekstremalnym wymaganiom, przed którymi przedsiębiorstwo staje w grudniu. Są jednak sposoby, by okresowo wzmocnić park maszynowy i zwiększyć przepustowość magazynu.

Dodatkowa flota na chwilę

Krótkoterminowy wynajem wózków widłowych to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w sezonach o zwiększonej aktywności handlowej. Daje możliwość korzystania z pojazdów w czasie dostosowanym do indywidualnego zapotrzebowania, tj. przez kilka dni, tygodni czy miesięcy. Oczywistą zaletą takiej usługi jest możliwość uniknięcia obciążenia finansowego związanego z zakupem nowych pojazdów. Pozwala to na pozostawienie wolnych środków i zapewnienie płynności pieniężnej. Rozwiązanie przynosi również inne korzyści. Przedsiębiorcom wynajmującym maszyny najczęściej oferowana jest w ramach jednej umowy pełna obsługa serwisowa. Dzięki temu, nie trzeba uwzględniać w budżecie dodatkowych kosztów związanych z przeglądami i naprawami.

Zaletą jest również swoboda doboru dodatkowego osprzętu, dokładnie odpowiadającego specyfice funkcjonowania firmy w danym okresie. – Do dyspozycji klientów zainteresowanych wózkami z przeciwwagą oddajemy na przykład widły o niestandardowych długościach, pozycjonery czy podwójne paletyzery – tłumaczy Eliza Świętochowska, Dyrektor Działu Wynajmu z firmy STILL Polska. – Koszt wynajmu maszyny zależy oczywiście od jej typu, ale ceny stanowią ułamek zakupu urządzenia. Zaczynają się już od kilkuset złotych miesięcznie – dodaje.

Sezonowe zatrudnienia

Nie w każdym przypadku przedświąteczna intensyfikacja prac wymaga wzmocnienia parku maszynowego. Gdy przedsiębiorstwo dysponuje wystarczającą liczbą wózków paletowych i widłowych, często angażuje się dodatkowych pracowników. Według Manpower, grudzień każdorazowo oznacza zwiększenie zapotrzebowania na siłę roboczą. W zeszłym roku agencja zatrudnienia oddelegowała do prac świątecznych 1,5 tysiąca osób. Kolejne 2 tysiące pracowników zostało zrekrutowanych do pracy przy produkcji, gdzie przedsiębiorcy zanotowali sezonową, zwiększoną liczbę zamówień.

Czytaj również:  Europa w świetnej formie

Tymczasowe zatrudnienie to dla firmy sposób na zabezpieczenie ciągłości działalności poprzez pozyskanie wykwalifikowanej kadry, której kompetencje są weryfikowane przez zewnętrzne agencje. Pierwsza faza rekrutacji do pracy w okresie przedświątecznym rozpoczyna się już w listopadzie. Zazwyczaj, pracownicy tymczasowi gwarantują swoją dyspozycyjność do stycznia. Dzięki temu pracodawca zyskuje pewność, że również w przypadku wydłużenia się gorącego okresu, utrzyma moce przerobowe na poziomie pozwalającym płynnie realizować wszystkie zamówienia.