Szwedzi i Amerykanie podnoszą stopy. Ukraina ze wsparciem MFW

0

Zarówno Amerykanie, jak i Szwedzi podnoszą stopy procentowe. Szczególnie to drugie jest niespodzianką dla rynków. MFW uruchamia kredyt dla Ukrainy.

Stopy procentowe w USA w górę

Zgodnie z oczekiwaniami Federalny Komitet Otwartego Rynku podniósł stopy procentowe. Była to decyzja zgodna z oczekiwaniami, ale część inwestorów wyraźnie wierzyła, że ostatnie prośby prezydenta Donalda Trumpa mogą odnieść skutek. Widać to było po samej decyzji, kiedy dolar zyskiwał na wartości. Oznaczało to, że inwestorzy odwracają pozycję dokupując amerykańską walutę. Prezydent USA jest otwartym przeciwnikiem podwyżek stóp. Im wyższe stopy procentowe tym mocniejsza waluta. W rezultacie przeszkadzają w amerykańskiej wojnie handlowej. Mocny dolar utrudnia eksport, a import pomimo ceł wciąż jest opłacalny.

Szwedzi podnoszą stopy

Szwedzi podnieśli główną stopę procentową z -0,5% do -0,25%. O tym, że decyzja ta była niespodzianką świadczy umacnianie się korony szwedzkiej po samej decyzji. Rano korona kosztowała 0,4140. Obecnie jest to 0,4175. To proporcjonalnie tak jakby nagle euro podrożało o 3,5 grosza. Dlaczego Szwedzi podnoszą stopy? Po pierwsze Unia Europejska powoli również normalizuje politykę monetarną, na razie co prawda tylko wyłączając nowe środki w programie QE. Po drugie od prawie trzech lat widać stopniowy wzrost inflacji w kraju.

Wsparcie dla Ukrainy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy uruchomił kolejną transzę pomocy dla Ukrainy. Wynosi ona 3,9 mld dolarów. Dla odniesienia skali jest to kwota niemal 4% PKB Ukrainy. Dotychczas środki były ponad 1,5 roku zablokowane, gdyż Ukraina zwlekała z wprowadzaniem reform i walką z korupcją. Dodatkowym argumentem był kształt budżetu na 2019, który zyskał uznanie Funduszu. Część analityków zwraca uwagę, że postępy Kijowa na drodze reform dalej nie są zadowalające, ale być może Zachód chciał dać wyraźny sygnał poparcia w związku z ostatnimi napięciami z Rosją. Hrywna co prawda odrobiła już spadki po incydencie na morzu, ale sezon grzewczy jeszcze się nie kończy i można spodziewać się kolejnych problemów.

Czytaj również:  Życie w wielkiej płycie i kończący się "termin ważności" - debata

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:00 – Wielka Brytania – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl