Polisy OC podsumowanie 2018 r. i prognozy na 2019

0

Ile kosztują polisy OC w końcówce 2018 roku? Jest stabilnie, lokalnie notujemy nawet obniżki!

Ceny OC to gorący temat. Tej zimy będziemy jednak chłodzić nastroje. Cena OC w ciągu całego roku 2018 wzrosła co najwyżej symbolicznie. Jeśli więc Ty płacisz znacząco więcej niż rok temu, prawdopodobnie przepłacasz. Ile powinno kosztować OC w końcówce 2018? Czego możemy spodziewać się w kolejnych miesiącach?

Historyczne wzrosty cen OC w latach 2015-2016 przyniosły kierowcom ponad 50% podwyżki. W wielu miejscach cena za OC wzrosła prawie dwukrotnie, a użytkownicy czterech kółek bili na alarm, zwłaszcza że eksperci byli zgodni: to nie koniec podwyżek.

Na szczęście te przewidywania nie do końca się sprawdziły i analiza cen OC według stanu na początek stycznia 2018 roku pokazała, że kierowcy mogą odrobinę odetchnąć. Ten trend utrzymał się przez cały rok, a średnia cena polisy OC zmieniła się zaledwie o 2 % na plus. W wielu miejscach mamy jednak do czynienia nie z podwyżkami, ale z obniżką taryfy.
Ile kosztują polisy OC w końcówce 2018 roku

Ceny polis stoją w miejscu – wahania wyłącznie symboliczne

– Średnia cena polisy OC od dwóch lat oscyluje w okolicy 1000 zł. Warto podkreślić, że do średniej wliczamy najtańsze polisy, które ciągle można kupić w kwocie bliskiej 300 – 400 zł, oraz te najdroższe, za które kierowcy płacą nawet powyżej 2000 złotych – zauważa Bartosz Salwiński z porównywarki ubezpieczeń mfind.

Skąd tak duże różnice w cenie polis? Cena OC zależy od wielu czynników, ale najważniejsze z nich to historia ubezpieczeniowa kierowcy, jego wiek, miejsce zamieszkania i rodzaj ubezpieczanego pojazdu.

Średnia cena OC na starcie 2018 roku wynosiła 1032 zł i była zaledwie o 5 zł wyższa niż na początku 2017 roku. Ile średnio płacimy za polisę OC w końcówce grudnia 2018? Kwota ta jest wyższa od tej ze stycznia, ale zmiana nie jest duża – średnia wynosi 1057 zł.

Czytaj również:  Mubi - nowa porównywarka ubezpieczeniowa chce zdobyć polski rynek

– Oprócz niewielkich podwyżek średniej ceny polisy OC, obserwujemy też znaczne obniżki w segmencie najmniej szkodowych kierowców, o których ubezpieczyciele rywalizują przede wszystkim taryfą – podkreśla Bartosz Salwiński.

Zwraca on także uwagę, że większość kierowców w Polsce za polisę płaci mniej niż wspomniana średnia, a mediana ceny OC wynosi około 800 zł.

Średnia w górę, ale w wielu miejscach obniżki

Mimo, że średnia cena OC poszła odrobinę do góry, to w wielu miejscach notujemy obniżki. Wynika to z różnic w stawkach między poszczególnymi ośrodkami miejskimi. Tradycyjnie już, od wielu miesięcy najdrożej było we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie.

– Sytuacja w tym względzie nie zmieniła się, w tych miastach kierowcy nadal płacą najwięcej, ale mamy również dobre wiadomości – zauważa Bartosz Salwiński z mfind.

Średnia cena we Wrocławiu spadła z 1509 zł do 1370 zł, czyli blisko o 10 %. Średnia cena w Warszawie również jest znacząco niższa niż na początku roku: różnica to ponad 100 zł ( z 1202 zł średniej ceny polisy w styczniu do 1099 zł w grudniu). Podobnie jest w Gdańsku, gdzie cena także jest niższa niż na początku roku i spadła z 1303 zł do 1240 zł.

Prognozy cen polis OC na 2019 rok

– Sytuacja na rynku polis komunikacyjnych jest stabilna, a ubezpieczyciele oddychają z ulgą po ciężkich latach – Nastrojów nie popsuły ani podwyżki sum gwarancyjnych z OC, które mieliśmy w końcówce tego roku, ani decyzja Sądu Najwyższego w sprawie zadośćuczynień, która może wpłynąć znacząco na wysokość wypłacanych odszkodowań. Póki co kierowcy mogą spać spokojnie, a nastroje na przyszły rok są optymistyczne. Warto jednak podkreślić, że tanio już było i znaczących obniżek w taryfach ubezpieczycieli nie ma sensu się spodziewać. Jeśli chcemy mieć możliwość zakupu polisy w dobrej cenie, powinniśmy porównywać oferty różnych towarzystw i przyzwyczaić się do decyzji o okresowej zmianie ubezpieczyciela. -Bartosz Salwiński, mfind.pl