Boom na streaming muzyki pozwolił branży podnieść się z popiołów. Universal Music (UMG) wchodzi na Euronext

giełda inwestycje

Największa na świecie wytwórnia muzyczna Universal Music (UMG) wchodzi na Euronext Amsterdam, jako że właściciel Vivendi (VIV.PA) wydzielił 60 proc. akcji licząc na wycenę na poziomie ponad 39 mld dolarów. Boom na streaming muzyki pozwolił branży podnieść się z popiołów i teraz zbliża się do przychodów sprzed 20 lat (patrz wykres). Silne IPO wzmocniłoby właściciela UMG, inwestorów, konkurentów, radio i potencjalnie zwiększyłoby streaming.

CAŁY STREAMING

Globalny przychód z nagrań muzycznych w ubiegłym roku wyniósł 21 mld dolarów. Jak donosi IFPI (International Federation of Phonographic Industry), 62 proc. pochodziło ze streamingu. Przychody branży szybko wzrosły o 7,4 proc, a streamingu o 18,5 proc. Na wzrost streamingu miały wpływ rynki rozwijające się, niska cena, podczas gdy źródła przychodów poszerzają się o gry wideo, aplikacje fitnessowe i media społecznościowe. To wyrównuje część strat wynikających z faktu, że część z najpopularniejszych wykonawców coraz chętniej wydaje muzykę samodzielnie, trafiając bezpośrednio do swoich odbiorców, pomijając wytwórnie płytowe.

WIATR W PLECY

Duża wycena rynkowa UMG (patrz artykuł VIV.PA) mogłaby pomóc jego właścicielowi, Vivendi, inwestorom takim jak borykający się z problemami Tencent Music (TME) czy konkurentom jak nr 2 Sony Music, spółka córka Sony (SONY) – muzyka stanowi tylko 10 proc. ich przychodu – oraz ostatnio notowany nr 3 Warner Music (WMG).

Dobre perspektywy dla sektora pomagają także największej platformie streamingowej Spotify (SPOT), która wraz z Apple Music płaci ⅔ ze sprzedaży wytwórniom; promotorowi koncertów i właścicielowi Ticketmaster, Live Nation (LYV); radiostacji satelitarnej i właścicielowi Pandory Sirius (SIRI); producentowi głośników Sonos (SONO); amerykańskiej stacji radiowej iHeart (IHRT).przychody branży muzycznejBen Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro