W drugim kwartale produkt krajowy brutto zwiększył się, w ujęciu rocznym, o 3,3 proc. – podał GUS

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Motorem napędowym gospodarki w II kwartale br. były popyt krajowy – stabilny wzrost spożycia indywidualnego, mniejszy niż w I kwartale, ale ciągle jednak wysoki wzrost inwestycji i bardzo silny wzrost zapasów. Popyt zewnętrzny, mimo że wartość eksportu była wyższa niż importu miał ujemny wpływ na wzrost PKB ponieważ dynamika eksportu była wolniejsza niż importu.
Struktura wzrostu PKB w II kwartale pozostawia pewne wątpliwości, co do rozwoju sytuacji gospodarczej w drugim półroczu. Możemy bowiem liczyć na wzrost spożycia indywidualnego, ale niestety także na nieco mniejszą dynamikę inwestycji. Z badań menedżerów logistyki (wskaźnik PMI), jak i koniunktury gospodarczej (GUS) wynika, że przedsiębiorstwa mają za duże zapasy, co w III i IV kwartale może przełożyć się na ograniczenie ich wzrostu. Małe są także szanse, aby eksport netto, ze względu na konflikt między Rosją i Ukrainą, miał pozytywny wpływ na wzrost PKB w drugiej połowie roku. Nie oznacza to jednak ujemnego salda w handlu zagranicznym.

Patrząc na strukturę sektorową wzrostu PKB widać wyraźnie, że pierwsza połowa roku była znakomita dla firm z rynku finansowego i ubezpieczycieli. Poprawiła się sytuacja w budownictwie. Coraz lepiej ma się transport i gospodarka magazynowa -w I kwartale wartość dodana wytworzona przez ten dział wzrosła o 3,7 proc., a w II kwartale już o 4,3 proc. Rośnie także wartość dodana wytworzona przez przemysł, ale w tym przypadku dynamika była w II kwartale niższa niż w pierwszym.

We wrześniu ocena kondycji gospodarki w pierwszej połowie roku, a także perspektywy jej rozwoju, znajdą się pod lupą Rady Polityki Pieniężnej, która podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych.

Znacznie wyższa baza wzrostu PKB w III i IV kwartale 2013 roku niż w I i II kwartale ubr., a także sygnalizowane przez firmy wysokie zapasy oraz mniejsza dynamika eksportu mogą wpłynąć na niższe tempo wzrostu gospodarczego w drugim półroczu. Niemniej jednak tempo wzrostu PKB w całym 2014 roku nie powinno być niższe niż 3 proc.

Konfederacja Lewiatan