Warszawa wciąż na biurowym topie – podsumowanie 2017 na stołecznym rynku nieruchomości

Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Drugi najwyższy popyt w historii warszawskiego rynku i rekordowa absorpcja netto doskonale podsumowują nastroje na warszawskim rynku nieruchomości. Co ważne, prognozy dla stolicy nadal pozostają niezwykle pozytywne. 

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym w 2017 roku.

Ciągły wzrost aktywności ekonomicznej w połączeniu z usprawnieniami infrastrukturalnymi oraz wysoką jakością życia w mieście sprawia, że Warszawa jest niekwestionowanym liderem rynku biurowego w Europie Środkowo – Wschodniej. Odzwierciedleniem zaufania inwestorów jest niedawna decyzja JP Morgan o wejściu na polski rynek, a konkretnie do Warszawy. Decyzja tej firmy może być impulsem dla innych globalnych graczy.

„Bardzo duże zainteresowanie deweloperów i inwestorów okolicami Ronda Daszyńskiego sprawi, że w ciągu kilku lat obszar ten stanie się symbolem gospodarczego sukcesu stolicy. Trendem, który jest coraz bardziej widoczny na stołecznym rynku jest zapotrzebowanie na elastyczne biura. Operatorzy coworkingowi dynamicznie się rozwijają i stają się ważnym graczem sektora biurowego. Warszawa mierzy się również z pewnymi wyzwaniami, do których należy konkurencja o pracownika. Proces ten jednak bardzo pozytywnie wpływa na wzrost popytu i podaży w lokalizacjach centralnych, które oferują pewną przewagę w pozyskiwaniu talentów”, komentuje Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.

Spis treści:

Popyt

„Już teraz jednym z beneficjentów wysokiego zainteresowania nowych inwestorów są okolice Ronda Daszyńskiego – jednego z największych placów budowy w Europie. Potwierdzają to wyniki za ubiegły rok. W 2017 centrum Warszawy odpowiadało za 25% popytu na powierzchnie biurowe w stolicy. Łącznie w całej Warszawie wynajęto w tym czasie 820 100 mkw. biur, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii stołecznego rynku. Zdecydowanie wzrósł natomiast wskaźnik absorpcji netto – do historycznie rekordowego poziomu 360 000 mkw.”, tłumaczy Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Największe umowy najmu w ubiegłym roku podpisały takie firmy jak: Citi Service Center Poland (18 600 mkw. ) w Generation Park X, Millenium Bank (18 300 mkw.) w Harmony Office Centre, JP Morgan (15 600 mkw.) w Atrium Garden.

Podaż

W zeszłym roku do użytku oddano 275 400 mkw. biur, z czego 77% poza szerokim centrum Warszawy. Największe ukończone projekty to Business Garden 3-7 (54 800 mkw., Vastint), West Station II (35 000 mkw., HB Reavis) oraz D48 (23 400 mkw., Penta Investments).

„W budowie w Warszawie znajduje się obecnie 750 000 mkw. powierzchni biurowej. Większość z tych obiektów zostanie ukończona po 2018 roku, co jest rezultatem realizacji szeregu obiektów o dużej skali, które wymagają dłuższego czasu budowy. Co ciekawe, 78% budowanych biur znajduje się w centrum stolicy, a to w perspektywie kilku lat może mieć swoje konsekwencje w ewentualnym niedoborze nowych obiektów poza centrum. W tym roku spodziewamy się dalszego spadku wolumenu nowej podaży, co powinno być jednak zrekompensowane w latach 2019-2020”, komentuje Tomasz Czuba.

Pustostany i czynsze

Obecnie współczynnik pustostanów w stolicy osiągnął najniższy poziom od 2013 r. – 11,7%. W szerokim centrum kształtuje się on na poziomie 9,1%, natomiast poza nim 13,2%.

„Spadek poziomu pustostanów jest rezultatem połączenia wysokiego popytu z niższą niż w ubiegłym roku nową podażą. Prognozy na ten rok pozostają równie optymistyczne”, podsumowuje Mateusz Polkowski.

Najwyższe czynsze transakcyjnie pozostawały relatywnie stabilne w 2017 r. Drobna korekta nastąpiła w II kw. w Centralnym Obszarze Biznesu, gdzie czynsze kształtują się na poziomie 20,5 – 23 euro/mkw./miesiąc. Stawki w najwyższej jakości obiektach zlokalizowanych w najlepszych pozacentralnych obszarach wynoszą 11 – 16 euro/mkw./miesiąc.